Lorell
Lorell Solid Wood Frame Guest Chair (llr-40214)
- SKU:
- 21455845
- MPN:
- llr-40214
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, GA, MD, MO, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 07:48:18 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 6 or above | and pay only $187.86 each 187.86 |
- Stock Update:
- 04/28/2026 07:48:18 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Guest chair offers ideal guest seating with thick cushions, a wood frame and black bonded leather upholstery. Seat cushion is 3-16/17" thick while the back cushion is about 4-3/4" thick. Solid wood frame features front and back crossbars under seat for extra durability and strength. Four-leg, nonskid base is equipped with adjustable leg sliders for leg leveling. Chair also features fixed armrests to add to your comfort. Weight capacity is 275 lb. Seat measures 20-7/8" wide x 17-3/8" deep. Back size is 20-7/8" wide x 15-3/4 high.
Features
Assembly Required:
Yes
0%
Assembly Required
No
Vietnam
Yes
Post-consumer-waste%:
0%
Assembly Description:
Assembly Required
Recycled:
No
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Bonded Leather |
| Product Color |
|
| Height | 33.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 24" |
| Depth | 26.6" |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Guest chair offers ideal guest seating with thick cushions, a wood frame and black bonded leather upholstery. Seat cushion is 3-16/17" thick while the back cushion is about 4-3/4" thick. Solid wood frame features front and back crossbars under seat for extra durability and strength. Four-leg, nonskid base is equipped with adjustable leg sliders for leg leveling. Chair also features fixed armrests to add to your comfort. Weight capacity is 275 lb. Seat measures 20-7/8" wide x 17-3/8" deep. Back size is 20-7/8" wide x 15-3/4 high. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Solid Wood Frame Guest Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 40214 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Seat Width | 20.80" |
| Armrest | Yes |
| Back Height | 15.70" |
| Base Shape | Four-legged |
| Seat Cushion Thickness | 3.94" |
| Back Width | 20.80" |
| Number of Legs | 4 |
| Seat Feature | Cushioned |
| Adjustable Arm | No |
| Seat Depth | 17.30" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Application/Usage | Guest |
| Frame Material | Solid Wood |
| Features |
|
| Arm Style | Fixed |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Solid Wood Frame Guest Chair (llr-40214)
$233.82