Lorell
Lorell Storage Cabinet (llr-69999)
- SKU:
- 18101225
- MPN:
- llr-69999
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, CO, GA, MD, MN, MO, VA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/24/2026 03:57:10 AM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 03:57:10 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Office furniture offers a high-quality, Walnut laminate construction with metal-to-metal, cam-lock connections. Design includes 3mm PVC edges and adjustable floor guides for stabilization. Furniture has pre-drilled holes with metal inserts for easy attachment. Brackets are designed for L-shaped configurations and bridge returns.Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Product Color | Walnut |
| Height | 29.5" |
| Color Family | Brown |
| Width | 36" |
| Depth | 22.5" |
| Material Details | <ul><li>Polyvinyl Chloride (PVC) Edge</li></ul> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Two-door storage cabinet is part of the Lorell Essentials Series Laminate Furniture. The Essentials Series offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Top, side and adjustable shelf panels are made of 25mm melamine-faced chipboard. Other panels are made of 18mm melamine-faced chipboard. |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Product Name | Essentials Series 2-Door Storage Cabinet |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69999 |
| Product Series | Essentials |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
| Finishing | Laminate |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Storage Cabinet (llr-69999)
$238.45