Lorell
Lorell Tufted Leather Executive High-back Chair - Leather Black Seat - Back - Black Frame (LLR60116)
- SKU:
- 18086206
- MPN:
- llr-60116
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:13:38 PM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:13:38 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Executive high-back chair offers genuine tufted leather overstuffed cushions, oversized seat and back, five-star nylon base with dual-wheel casters and contemporary style arms. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension control and tilt lock. Waterfall seat design reduces leg fatigue. Available in black frame only. Chair meets the CA117 fire-retardant standard.
Features
Certifications & Standards:
Yes
No
China
- ANSI/BIFMA
- California CA117-2000 Flame Retardency
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 48.50 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Executive high-back chair offers genuine tufted leather overstuffed cushions, oversized seat and back, five-star nylon base with dual-wheel casters and contemporary style arms. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension control and tilt lock. Waterfall seat design reduces leg fatigue. Available in black frame only. Chair meets the CA117 fire-retardant standard. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Tufted Executive High-Back Office Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60116 |
| Product Line | Tufted |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Width | 20.25" |
| Number of Casters | 5 |
| Back Height | 26.75" |
| Base Shape | 5-star |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Back Width | 22" |
| Frame Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Back Thickness | 4.25" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Swivel | Yes |
| Minimum Seat Height | 19.25" |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features |
|
| Seat Color | Black |
| Seat Material | Leather |
| Maximum Seat Height | 22.75" |
| Base Material | Nylon |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Tufted Leather Executive High-back Chair - Leather Black Seat - Back - Black Frame (LLR60116)
$377.01