Lorell
Lorell Weathered Charcoal Laminate Bookcase (llr-69630)
- SKU:
- 21383192
- MPN:
- llr-69630
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, GA, MD, MO, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 02:19:50 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 12 or above | and pay only $98.02 each 98.02 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 02:19:50 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Sturdy two-shelf bookcase offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Shelves are 3/4" thick and made with thermally fused, weathered-charcoal laminate for long-lasting use. The visible, one-piece backing behind the shelves is made with matching laminate. Both sides are finished. Bookcase features adjustable shelves, one fixed bottom shelf, square edges and adjustable feet. Each shelf holds up to 75 lb.
Features
Assembly Required:
Yes
0%
No
China
Yes
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Weathered Charcoal |
| Shelf Color | Weathered Charcoal |
| Height | 30" |
| Color Family | Other |
| Width | 36" |
| Shelf Material | Thermofused Laminate (TFL) |
| Depth | 12" |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Sturdy two-shelf bookcase offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Shelves are 3/4" thick and made with thermally fused, weathered-charcoal laminate for long-lasting use. The visible, one-piece backing behind the shelves is made with matching laminate. Both sides are finished. Bookcase features adjustable shelves, one fixed bottom shelf, square edges and adjustable feet. Each shelf holds up to 75 lb. |
| Product Type | Bookcase |
| Product Name | Weathered Charcoal Laminate Bookcase |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69630 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Style | Contemporary |
| Features |
|
| Weight Capacity Per Shelf | 75 lb |
| Total Number of Shelves | 2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Weathered Charcoal Laminate Bookcase (llr-69630)
$143.54