Maglite
Mag-lite Ml50l Flashlight - C - Blue (ml50l-s2116)
- SKU:
- 18026981
- MPN:
- ml50l-s2116
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/02/2021 03:07:46 AM PST
- Stock Update:
- 11/02/2021 03:07:46 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Mag Instrument, Inc. has taken hand held lighting to a whole new level with the ML50L series. The machined aluminum body has a durable anodized finish, advanced focus system that adjusts from flood to spot beam in less than a quarter turn.The ML50L series features a Multi-Mode electronic switch which allows you to program your hand held with a choice of five modes & four activity based function sets.A U.S.A manufacturer, Mag Instrument, Inc., offers a limited lifetime warranty on their flashlights.ML50L Features:Up to 600 Lumens (3-Cell C) *Multi-mode electronic switchAdvanced focus system (adjusts from spot to flood with less than 1/4 turn of the head)Up to 100 hours on-time (Eco Mode / 3-Cell C) *5 modes & 4 Activity based function sets to choose from* Estimated. Final ANSI results pendingFeatures
Certifications & Standards:
ANSI
ANSI
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 12.72 oz |
| Length | 8.2" |
| Product Color | Blue |
| Diameter | 2" |
| Controls/Indicators | |
| Controls | Multi-Mode Electronic Switch |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Life | 8 Hour |
| Battery Rechargeable | No |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size | C |
| General Information | |
| Brand Name | MagLite |
| Manufacturer Website Address | http://www.maglite.com |
| Marketing Information | With the familiar "QuickClik™" system users can, within the "General" function set, choose Full Power (maximum Lumens): Low Power (up to 120 Lumens: 2-Cell / 3-Cell); or Eco Mode - a super power saving mode that yields up to 25 Lumens with greatly extended run-time. There are three additional function sets - Outdoor; Law Enforcement; and Military - each offering a different set of functions invoked in a different sequence, for quickest access to the functions the particular user prefers. The IMPROVED, faster handling focus system now adjusts from spot to flood with less than ? turn of the head. Or if you prefer a flashlight with all the same technical and performance specifications and all the same functional possibilities but an Aggressive Knurled Design and a Stealth Matte Finish, you can choose the new Maglite® ML300LX™ model. |
| Product Type | Flashlight |
| Product Name | ML50L Flashlight |
| Manufacturer | MAG Instrument, Inc |
| Manufacturer Part Number | ML50L-S2116 |
| Product Model | ML50L |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Bulb/Tube Type | LED |
| Luminance Flux | 500 lm |
| Reliability | |
| Durability |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mag-lite Ml50l Flashlight - C - Blue (ml50l-s2116)