Maglite
Maglite Ml300l-s3dx6 625-lumen Maglite[r] Ml300l Led 3 D-cell Flashlight With Batteries
- SKU:
- 18052857
- MPN:
- ml300l-s3dx6
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Maglite® ML300L™ LED D-CELL FLASHLIGHT
Whether you're a professional using a flashlight for work or security, an outdoor enthusiast, or an occasional user wanting it for emergencies at home or on the road; the New Maglite® ML300L™ LED D-Cell flashlight is the Light For All Your Needs.
- Multi-mode electronic switch
- Advanced focus system (adjusts from spot to flood with less than 1/4 turn of the head)
- Up to 625 Lumens (3-Cell D)
- Up to 117 hrs on-time (Eco Mode / 3-Cell D)
- 4 Activity based function sets to choose from (see chart)
Available modes:
- Momentary
- Full Power (Maximum Lumens)
- Low Power (up to 143 Lumens: 2-Cell /130 Lumens: 3-Cell)
- Eco Mode (a super power saving mode that yields up to 58 Lumens with greatly extended run-time)
- Strobe
Features
Certifications & Standards:
- IPX4
- ANSI/NEMA FL 1
- National Tactical Officers Association
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Length | 11.8" |
| Product Color | Black |
| Diameter | 2.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Controls/Indicators | |
| Controls | Electronic Switch |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 3 |
| Battery Life | 16 Hour |
| Battery Rechargeable | No |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size | D |
| General Information | |
| Brand Name | MagLite |
| Manufacturer Website Address | http://www.maglite.com |
| Marketing Information | Maglite® ML300L™ LED D-CELL FLASHLIGHT Whether you're a professional using a flashlight for work or security, an outdoor enthusiast, or an occasional user wanting it for emergencies at home or on the road; the New Maglite® ML300L™ LED D-Cell flashlight is the Light For All Your Needs. Multi-mode electronic switch Advanced focus system (adjusts from spot to flood with less than 1/4 turn of the head) Up to 625 Lumens (3-Cell D) Up to 117 hrs on-time (Eco Mode / 3-Cell D) 4 Activity based function sets to choose from (see chart) Available modes: Momentary Full Power (Maximum Lumens) Low Power (up to 143 Lumens: 2-Cell /130 Lumens: 3-Cell) Eco Mode (a super power saving mode that yields up to 58 Lumens with greatly extended run-time) Strobe |
| Product Type | Flashlight |
| Product Name | ML300L 3-Cell D LED Flashlight |
| Manufacturer | MAG Instrument, Inc |
| Manufacturer Part Number | ML300L-S3DX6 |
| Product Series | ML300L |
| Packaged Quantity | Blister Pack |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Light Source Color | Ultra-bright |
| Luminance Intensity | 41200 cd |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Luminance Flux | 625 lm |
| Reliability | |
| Durability |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Maglite Ml300l-s3dx6 625-lumen Maglite[r] Ml300l Led 3 D-cell Flashlight With Batteries