Manhattan Products
Manhattan Products 180580 Manhattan 180580 Dual-mode Multipoint Wireless Usb Standard Keyboard And Mouse Combo Set, White
- SKU:
- 21291371
- MPN:
- 180580
- Availability:
- Usually ships in 1-2 business days. In stock at our OK warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/01/2026 12:24:23 AM PST
- Stock Update:
- 05/01/2026 12:24:23 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Bluetooth and wireless USB keyboard + mouse set to pair with three devices at the same time like laptop, phone, and tablet
Use one keyboard and mouse combo for all your devices with the Manhattan Dual-Mode Multipoint Wireless USB Keyboard and Mouse Combo Set. It connects up to three devices such as PC, Chromebook®, iPad® Pro or smartphone simultaneously: two via Bluetooth and one via its 2.4 GHz USB-A nano receiver. With just the touch of a button, you can easily switch between them (for example, from your phone to write a WhatsApp text and back to your notebook to write an email).
The benefits of wireless freedom
Cut the cord from your wired USB keyboard and mouse to declutter your desk and raise your typing comfort over the touchscreen on your tablet/phone - all with 10 m (33 ft.) wireless range. Auto-power management with sleep mode and an on/off switch lengthen the battery life significantly.
Quiet and comfortable typing
The low-profile, scissor-style key switches give you a comfortable, highly precise typing experience with a responsiveness you feel but don't hear. Twelve function keys offer quick access to frequently used multimedia commands like email, browser or music control.
Maximum compatibility
Connect to everything you want. This combo offers wireless connectivity to Windows, Android™, iOS®, Chrome OS®, iPadOS®, and Linux® systems. The plug-and-play installation remains quick and easy, with no configuration or drivers needed.
Just the right mouse size
With a full-size shape of 11 cm (4 in.) length, the mouse offers a more comfortable grip than a mini mouse but is still compact enough for small laptop bag pockets. An ambidextrous shape that comfortably fits the palms of right and left-handed people and its familiar configuration (three buttons with scroll wheel) make this Wireless Optical Mouse ideal for nearly anyone's daily computing needs.
Ultra-compact and convenient
Its compact form is ideal for small workspaces and to give you more room for your mouse, plus a tilt mechanism for maximum typing comfort. Also mounted on the back are four rubber feet to prevent slipping and to protect your desk from scratches.
Package Contents:
- Dual-Mode Multipoint Wireless Keyboard and Mouse Combo Set
- 1 x AA battery
- 2 x AAA battery
- Instructions
Features
- Dual-Mode Multipoint Wireless Keyboard and Mouse Combo Set
- 1 x AA battery
- 2 x AAA battery
- Instructions
Certifications & Standards:
- CE
- FCC
- UKCA
Operating System Compatibility:
ChromeOS
Linux
Windows 7
Windows 8
Windows 10
Windows 11
Windows XP
Windows Vista
iOS 11
iPadOS 13.4
Android 7.0 Nougat
Platform Supported:
PC
Device Supported:
Tablet PC
Smartphone
Notebook
Chromebook
Desktop Computer
iPad
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Number of Keys | 99 |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 0.98" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.69" |
| Keyboard/Keypad Color | White |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 1.94 oz |
| Pointing Device Height | 1.18" |
| Pointing Device Width | 2.28" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.63" |
| Pointing Device Color | White |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported |
|
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 3 |
| General Information | |
| Brand Name | Manhattan |
| Manufacturer Website Address | http://www.icintracom.com |
| Marketing Information | Bluetooth and wireless USB keyboard + mouse set to pair with three devices at the same time like laptop, phone, and tablet Use one keyboard and mouse combo for all your devices with the Manhattan Dual-Mode Multipoint Wireless USB Keyboard and Mouse Combo Set. It connects up to three devices such as PC, Chromebook®, iPad® Pro or smartphone simultaneously: two via Bluetooth and one via its 2.4 GHz USB-A nano receiver. With just the touch of a button, you can easily switch between them (for example, from your phone to write a WhatsApp text and back to your notebook to write an email). The benefits of wireless freedom Cut the cord from your wired USB keyboard and mouse to declutter your desk and raise your typing comfort over the touchscreen on your tablet/phone - all with 10 m (33 ft.) wireless range. Auto-power management with sleep mode and an on/off switch lengthen the battery life significantly. Quiet and comfortable typing The low-profile, scissor-style key switches give you a comfortable, highly precise typing experience with a responsiveness you feel but don't hear. Twelve function keys offer quick access to frequently used multimedia commands like email, browser or music control. Maximum compatibility Connect to everything you want. This combo offers wireless connectivity to Windows, Android™, iOS®, Chrome OS®, iPadOS®, and Linux® systems. The plug-and-play installation remains quick and easy, with no configuration or drivers needed. Just the right mouse size With a full-size shape of 11 cm (4 in.) length, the mouse offers a more comfortable grip than a mini mouse but is still compact enough for small laptop bag pockets. An ambidextrous shape that comfortably fits the palms of right and left-handed people and its familiar configuration (three buttons with scroll wheel) make this Wireless Optical Mouse ideal for nearly anyone's daily computing needs. Ultra-compact and convenient Its compact form is ideal for small workspaces and to give you more room for your mouse, plus a tilt mechanism for maximum typing comfort. Also mounted on the back are four rubber feet to prevent slipping and to protect your desk from scratches. |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Product Name | Dual-Mode Multipoint Wireless Keyboard and Mouse Combo Set |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Manufacturer Part Number | 180580 |
Warranty Information