Manhattan Products
Manhattan HDMI Splitter 2-Port - 4K@30Hz- Displays outp (207669)
- SKU:
- 18052081
- MPN:
- 207669
- Availability:
- Usually ships in 1-2 business days. In stock at our OK warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 01:00:34 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $36.98 each 36.98 |
| Buy 3 | and pay only $32.97 each 32.97 |
| Buy 4 | and pay only $31.73 each 31.73 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $30.15 each 30.15 |
| Buy 10 or above | and pay only $28.65 each 28.65 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 01:00:34 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Easily distribute a single Ultra-High-Definition (UHD) signal to multiple displays.
The Manhattan 4K 2-Port HDMI Splitter with built-in booster streams a 4K HDMI signal from a single UHD source to up to two UHD displays.
Flexible Solution for Many A/V Applications
Ideal for trade shows, classrooms, video conferencing, presentations and retail applications, the Manhattan 4K 2-Port HDMI Splitter features a built-in booster for added signal strength. It's a good choice for splitting and distributing a synchronous signal to multiple 4K HDMI displays when source equipment is remotely stored in a secured room or cabinet. Cascade multiple units up to three levels to output HDMI video/audio on additional displays in widely distributed applications.
Quality Construction and Easy Installation
Full compliance with HDMI, HDCP 1.4 and DVI 1.0 ensures that the Manhattan 4K 2-Port HDMI Splitter can provide long service and reliable performance. Quickly connect HDMI cables (not included) and the AC power adapter, and this affordable UHD solution is complete - no software/hardware configuration or complicated settings required.
Package Contents:
- 4K 2-Port HDMI Splitter
- AC Power Adapter
- Quick Instruction Guide
Features
- 4K 2-Port HDMI Splitter
- AC Power Adapter
- Quick Instruction Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Connector Plating | Gold |
| Weight (Approximate) | 1.41 oz |
| Height | 0.6" |
| Width | 3" |
| Depth | 1.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Maximum Video Bandwidth | 340 MHz |
| General Information | |
| Brand Name | Manhattan |
| Manufacturer Website Address | http://www.icintracom.com |
| Marketing Information | Easily distribute a single Ultra-High-Definition (UHD) signal to multiple displays The Manhattan 4K 2-Port HDMI Splitter with built-in booster streams a 4K HDMI signal from a single UHD source to up to two UHD displays. Flexible Solution for Many A/V Applications Ideal for trade shows, classrooms, video conferencing, home theater, presentations and retail applications, the Manhattan 4K HDMI Splitter features a built-in booster for added signal strength. It’s a good choice for splitting and distributing a synchronous signal to multiple 4K HDMI displays when source equipment is remotely stored in a secured room or cabinet. Cascade multiple units up to three levels to output HDMI video/audio on additional displays in widely distributed applications. Quality Construction and Easy Installation Full compliance with HDMI, HDCP 1.4 and DVI 1.0 ensures that the Manhattan HDMI Splitter can provide long service and reliable performance. Quickly connect HDMI cables (not included) and the AC power adapter, and this affordable UHD solution is complete — no software/hardware configuration or complicated settings required. |
| Product Type | Signal Splitter |
| Product Name | 4K 2-Port HDMI Splitter |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Manufacturer Part Number | 207669 |
| Product Model | 207669 |
| Media & Performance | |
| Maximum Operating Distance | 49.21 ft |
Warranty Information