Master Caster
Master Big Foot No-slip Doorstop - Impact Resistant, Crush Resistant, Heavy Duty, Non-slip - Rubber - 1.3" X 2" - Brown (00971)
- SKU:
- 18074277
- MPN:
- 00971
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 09:27:09 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $17.37 each 17.37 |
| Buy 3 | and pay only $14.72 each 14.72 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $12.83 each 12.83 |
| Buy 10 - 47 | and pay only $10.42 each 10.42 |
| Buy 48 or above | and pay only $9.01 each 9.01 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 09:27:09 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
No slip rubber with extra-wide footprint. Suitable for use in homes and offices. Value PackStock up and save! Color: Brown; Overall Width: 2.25; Overall Depth: 4.75; Overall Height: 1.25.Global Product Type:Wedge Doorstops
Features
Certifications & Standards:
No
No
United States
W.B.E.
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Vulcanized Rubber |
| Length | 4.8" |
| Product Color | Brown |
| Height | 1.3" |
| Color Family | Brown |
| Width | 2.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Big Foot |
| Manufacturer Website Address | http://www.mastermfgco.com |
| Marketing Information | Big Foot Doorstop features an extra-wide footprint to hold doors securely in any position. Impact-resistant, vulcanized rubber material stands up to daily use. It will not crush. Heavy-duty, no-slip doorstop accommodates all standard-size doors. Neutral color blends with any room decor. |
| Product Type | Wedge Doorstop |
| Product Name | Doorstop - Brown |
| Manufacturer | Master Manufacturing Company, Inc |
| Manufacturer Part Number | 00971 |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Information | |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Master Big Foot No-slip Doorstop - Impact Resistant, Crush Resistant, Heavy Duty, Non-slip - Rubber - 1.3" X 2" - Brown (00971)
$24.46