Bi-Silque Visual Communication
MasterVision Water-Resistant Enclosed Corkboard (vt380601760)
- SKU:
- 20591422
- MPN:
- vt380601760
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- $171.74 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/29/2026 08:26:52 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 08:26:52 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Water-Resistant Enclosed Corkboard is perfect for outdoor spaces as a reliable method of data distribution. Slim, lightweight construction features reinforced corners and an anodized aluminum frame that's durable and attractive. Self-healing surface never shows pinholes. Top-hinged swing door provides excellent visibility to display material. Enclosed corkboard includes two locks, two keys and wall fastening kit.
Package Contents:
- Water-Resistant Enclosed Corkboard
- 2 x Locks
- 2 x Keys
- Wall Fastening Kit
Features
Package Contents:
No
0%
No
Portugal
- Water-Resistant Enclosed Corkboard
- 2 x Locks
- 2 x Keys
- Wall Fastening Kit
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
Portugal
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 48" |
| General Information | |
| Brand Name | MasterVision |
| Manufacturer Website Address | http://www.bisilque.com |
| Marketing Information | Water-Resistant Enclosed Corkboard is perfect for outdoor spaces as a reliable method of data distribution. Slim, lightweight construction features reinforced corners and an anodized aluminum frame that's durable and attractive. Self-healing surface never shows pinholes. Top-hinged swing door provides excellent visibility to display material. Enclosed corkboard includes two locks, two keys and wall fastening kit. |
| Product Type | Cork Board |
| Product Name | Water-Resistant Enclosed Corkboard |
| Manufacturer | Bi-silque S.A |
| Manufacturer Part Number | VT380601760 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Board Surface Material | Cork |
| Board Width | 38.30" |
| Orientation | Vertical |
| Frame Color | Gray |
| Board Depth | 0.70" |
| Mount Type | Wall Mount |
| Application/Usage | Outdoor |
| Frame Material | Anodized Aluminum |
| Number of Doors | 1 |
| Board Surface Color | Light Brown |
| Features | Water Resistant |
| Door Type | Hinged Door |
| Board Height | 47" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MasterVision Water-Resistant Enclosed Corkboard (vt380601760)
$660.20