Microsoft
Microsoft Wireless Controller - Robot White (ep2-29919)
- SKU:
- 21086797
- MPN:
- ep2-29919
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 07:22:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $64.83 each 64.83 |
| Buy 3 | and pay only $60.64 each 60.64 |
| Buy 4 - 5 | and pay only $59.38 each 59.38 |
| Buy 6 - 20 | and pay only $58.12 each 58.12 |
| Buy 21 or above | and pay only $56.42 each 56.42 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 07:22:50 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Experience the modernized design of the Xbox Wireless Controller in Robot White, featuring sculpted surfaces and refined geometry for enhanced comfort during gameplay. Stay on target with a hybrid D-pad and textured grip on the triggers, bumpers, and back case. Seamlessly capture and share content such as screenshots, recordings, and more with the new Share button. Use the Xbox Accessories app to remap buttons and create custom controller profiles for your favorite games. Quickly pair with, play on, and switch between devices including Xbox Series X, Xbox One, Windows 10 PCs, and Android. iOS support coming in the future. Plug in any compatible headset with the 3.5mm audio jack.*Experience the modernized design of the Xbox Wireless Controller in Robot White, featuring sculpted surfaces and refined geometry for enhanced comfort and effortless control during gameplay. Stay on target with textured grip on the triggers, bumpers, and back case and with a new hybrid D-pad for accurate, yet familiar input. Make the controller your own by customizing button mapping with the Xbox Accessories app. Plug in any compatible headset with the 3.5mm audio headset jack. Includes Xbox Wireless and Bluetooth technology for wireless gaming on supported consoles, Windows 10 PCs, Android phones, and tablets.* iOS support coming in the future. *See bottom of page for important information. Stay on target with textured grip on the triggers, bumpers, and back case and with a new hybrid D-pad for accurate, yet familiar input. Make the controller your own by customizing button mapping with the Xbox Accessories app.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 6.9" |
| Product Color | Robot White |
| Height | 2.8" |
| Color Family | White |
| Width | 5.6" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB | Yes |
| USB Type A | No |
| Battery Information | |
| Battery Life | 40 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| General Information | |
| Brand Name | Microsoft |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com |
| Marketing Information | Stay on Target With sculpted surfaces, refined geometry, and enhanced sharing options, the Xbox Wireless Controller puts unparalleled comfort and control in your hands with battery usage up to 40 hours. Quickly pair with, play on, and switch between Xbox Series X|S, Xbox One, Windows, Android, and iOS. Full Circle The hybrid D-pad offers players a familiar yet refined twist on the classic Xbox Wireless Controller. Game-changing gear Enhance your experience with controllers, headsets, and more. |
| Product Type | Gaming Pad |
| Product Name | Wireless Controller - Robot White |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Manufacturer Part Number | EP2-29919 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Gaming Controller Orientation | Ambidextrous |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured Grip |
| Platform Supported |
|
| Buttons & Controls | <p>D-pad</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Microsoft Wireless Controller - Robot White (ep2-29919)
$69.97