Midea
Midea 7.0 Cu.Ft. Smart Tumble Dryer with Custom Cycles (mltg45n4bww)
- SKU:
- 20990746
- MPN:
- mltg45n4bww
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $368.42 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/07/2026 03:59:23 PM PST
- Stock Update:
- 04/07/2026 03:59:23 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Smart Midea 7.0 Cu. Ft. Dryer makes laundry even easier. Receive notifications when your cycle is done and pre-load your favorite cycles on the app. Plus a light inside the drum illuminates the interior so you never miss a sock!
Sensor Dry
Drying is automatically paused when the clothes reach the ideal dryness, preventing damage from over-drying while saving energy.
Smart Control
Receive notifications and pre-load your favorite wash cycles using the app. Easily update the software for future benefit enhancements.
Sanitize cycle
Drying time and temperature remove common germs and bacteria.
Features
ADA Compliant:
No
No
No
Energy Star:
No
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 127.90 lb |
| Product Color | White |
| Height | 43.8" |
| Color Family | White |
| Width | 27" |
| Depth | 30.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Controls/Indicators | |
| Control Type | Analog/Digital |
| End-of-Cycle Signal Indicator | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Midea |
| Manufacturer Website Address | http://global.midea.com.cn |
| Marketing Information | The Smart Midea 7.0 Cu. Ft. Dryer makes laundry even easier. Receive notifications when your cycle is done and pre-load your favorite cycles on the app. Plus a light inside the drum illuminates the interior so you never miss a sock! Sensor Dry Drying is automatically paused when the clothes reach the ideal dryness, preventing damage from over-drying while saving energy. Smart Control Receive notifications and pre-load your favorite wash cycles using the app. Easily update the software for future benefit enhancements. Sanitize cycle Drying time and temperature remove common germs and bacteria. |
| Product Type | Gas Dryer |
| Product Name | 7.0 Cu.Ft. Smart Tumble Dryer with Custom Cycles |
| Manufacturer | Midea Group |
| Manufacturer Part Number | MLTG45N4BWW |
| Product Model | MLTG45N4BWW |
| Technical Information | |
| Loading Type | Top Loading |
| Drying Technology | Vented |
| Drying Capacity | 7 ft? |
| Stackable | No |
| Ventilation | 3-way |
| Dryness Control Method | Sensor |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Features |
|
| Drum Light | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Number Of Drying Cycles | 10 |
| Vent Location | Rear |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Midea 7.0 Cu.Ft. Smart Tumble Dryer with Custom Cycles (mltg45n4bww)