Minuteman
Minuteman EXR2000RT2U EXR 2000VA True Sine Wave Line-Interactive UPS
- SKU:
- 18568978
- MPN:
- exr2000rt2u
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/28/2026 12:10:15 AM PST
- Stock Update:
- 05/28/2026 12:10:15 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Line interactive sine wave rack/wall/tower UPSs with LCD Display for network data centers, remote IDF/MDF network closets, security systems, and education networks
The Minuteman EXR Series UPS offers a true sine wave output, robust features, and versatile configuration options for a full range of critical networking applications.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Get ultimate control over your power with SentryHD
Yes
ENERGY STAR 2.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
China
Yes
Software Included:
Get ultimate control over your power with SentryHD
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 2.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Load Capacity (Watt) | 1800 W |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Surge Energy Rating | 1000 J |
| Input Voltage Range |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Load Capacity (VA) | 2000 VA |
| Waveform Type | True Sine Wave |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower/Rack/Wall Mountable |
| Weight (Approximate) | 71.90 lb |
| Height | 3.48" |
| Width | 18.96" |
| Rack Height | 2U |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Controls/Indicators | |
| Status Indicators | LCD Display |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.50 Minute |
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13 Minute |
| General Information | |
| Brand Name | Minuteman |
| Manufacturer Website Address | http://www.minutemanups.com |
| Marketing Information | Line interactive sine wave rack/wall/tower UPSs with LCD Display for network data centers, remote IDF/MDF network closets, security systems, and education networks The Minuteman EXR Series UPS offers a true sine wave output, robust features, and versatile configuration options for a full range of critical networking applications. |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Product Name | EXR 2000VA Tower/Rack/Wall Mountable UPS |
| Manufacturer | Para Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | EXR2000RT2U |
| Product Series | EXR |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-20R |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20 |
| Application/Usage |
|
| AVR | Yes |
| Management | |
| Network Management | SNMP/Webcard |
| Environmental Conditions | |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Minuteman EXR2000RT2U EXR 2000VA True Sine Wave Line-Interactive UPS
$1,787.75