Minuteman
Minuteman MMS-STP8U3 8-Outlets Surge Suppressor/Protector
- SKU:
- 20934634
- MPN:
- mms-stp8u3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 11:55:58 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $54.82 each 54.82 |
| Buy 3 | and pay only $51.39 each 51.39 |
| Buy 4 or above | and pay only $50.36 each 50.36 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 11:55:58 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Minuteman Value for Non-Critical Equipment
Minuteman Power Technologies' line of MMS Series Surge Protectors offer the value and features customers demand, and provide the opportunity to build a complete protection system with a single trusted name.
Your ultimate defense against power surges and voltage fluctuations! Minuteman's state-of-the-art surge protector products are designed to safeguard your valuable electronic devices, providing them with the utmost protection during unexpected power disturbances.
Designed to Protect:
- Computers:Desktops, Printers, Laptops, Scanners, Routers
- Home Audio/Video:TVs, DVRs & VCRs, Stereo Systems, Broadband, Satellite Boxes
- Communications:Phones, Voicemail, VoIP systems
- Home Appliances:Home automation devices, Charging stations, Lamps & Lighting, Kitchen appliances
- Security and Access Control:CCTV cameras, Access control devices, Recorders
Features
- UL1449
- UL1363
- cUL
- FCC Class B
Application/Usage:
Computer
Desktop Computer
Printer
Notebook
Router
Home Appliance
Phone
VoIP System
Home Automation
Digital Video Recorder (DVR)
Charging Station
Lamp & Lighting
Kitchen Appliance
Surveillance Camera
Security Recording Device
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Clamp Voltage | 500 V |
| Maximum Surge Current | 144 kA |
| Surge Energy Rating | 2160 J |
| Power Handling | 1800 VA |
| Maximum Spike Voltage | 6 kV AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Length | 11.22" |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 1.4" |
| Width | 3.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Minuteman |
| Manufacturer Website Address | http://www.minutemanups.com |
| Marketing Information | Minuteman Value for Non-Critical Equipment Minuteman Power Technologies' line of MMS Series Surge Protectors offer the value and features customers demand, and provide the opportunity to build a complete protection system with a single trusted name. Your ultimate defense against power surges and voltage fluctuations! Minuteman's state-of-the-art surge protector products are designed to safeguard your valuable electronic devices, providing them with the utmost protection during unexpected power disturbances. Designed to Protect: Computers: Desktops, Printers, Laptops, Scanners, Routers Home Audio/Video: TVs, DVRs & VCRs, Stereo Systems, Broadband, Satellite Boxes Communications: Phones, Voicemail, VoIP systems Home Appliances: Home automation devices, Charging stations, Lamps & Lighting, Kitchen appliances Security and Access Control: CCTV cameras, Access control devices, Recorders |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Product Name | MMS-STP8U3 8-Outlets Surge Suppressor/Protector |
| Manufacturer | Para Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | MMS-STP8U3 |
| Product Model | MMS-STP8U3 |
| Product Series | MMS |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | Right Angle |
| Receptacles |
|
| Features |
|
Warranty Information