Minuteman PRO-RT PRO1500RT2U 1500VA Tower/Rack/Wall Mountable UPS
- SKU:
- MPN:
- pro1500rt2u
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 10:43:01 PM PST
- Stock Update:
- 05/12/2026 10:43:01 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Perfect Protection For Rack-Mount Systems
Versatile Communications
High-end Features - Budget Friendly Price
- Input / Output voltage and frequency
Monitor the status of your utility power - UPS and battery mode / status
Eliminate guesswork with straightforward display of the unit's status - Load capacity
Find out how much backup time remains during a blackout right on the unit
Ideally Suited to Protect:
- Network Equipment
- Servers
- Workstations
- VoIP Communications
- IP and Analog Video Equipment
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Load Capacity (Watt) | 1050 W |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Surge Energy Rating | 960 J |
| Input Voltage Range | 90 V AC - 150 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower/Rack/Wall Mountable |
| Weight (Approximate) | 48.70 lb |
| Height | 3.4" |
| Width | 18.9" |
| Depth | 20.1" |
| Rack Height | 2U |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Sealed, Non-spillable, Maintenance-free, Valve-regulated |
| General Information | |
| Brand Name | Minuteman |
| Manufacturer Website Address | http://www.minutemanups.com |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Product Name | PRO-RT PRO1500RT2U 1500VA Tower/Rack/Wall Mountable UPS |
| Manufacturer | Para Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PRO1500RT2U |
| Product Model | PRO1500RT2U |
| Product Series | PRO-RT |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Dataline Protection | RJ-11/RJ-45 |
| Application/Usage |
| Transfer Time | 10 ms |
| Environmental Conditions | |
| Operating Humidity | 5% - 95% |
| Maximum Storage Elevation | 10000 ft |
| Storage Temperature | 32°F (0°C) - 104°F (40°C) |