MSI
MSI B850MPOWER Gaming Desktop Motherboard - AMD B850 Chipset - Socket AM5 - Micro ATX
- SKU:
- 21501392
- MPN:
- b850mpower
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 07:22:48 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 - 4 | and pay only $242.68 each 242.68 |
| Buy 5 or above | and pay only $235.59 each 235.59 |
- Stock Update:
- 05/22/2026 07:22:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
B850MPOWER
The B850MPOWER motherboard, designed exclusively for extreme memory overclockers, features only 2 DIMM slots to ensure a clearer DDR5 memory signal, pushing the boundaries of memory overclocking. Teamed with MPOWER Alliance approved memory, gamers can achieve higher frequencies, delivering an enhanced performance experience.
READY FOR Ai PC
MSI motherboards are designed with advanced hardware and technology, well-supporting the demanding computing usage of gaming and AI. Moreover, we also introduce AI to MSI Center and BIOS, making everything more effortless than before.
Al Engine
provides several categories for you to sync the applications you want to perform and automatically optimizing them to create a comfortable environment.
AI LAN MANAGER
optimizes networking performance and minimizes latency, providing a seamless online experience.
Frozr Al Cooling
automatically adjusts fan duty to make sure the system stays in cool, stable and high performance.
Al Boost
is an MSI exclusive feature. It overclocks NPU to improve higher Al performance.
EZ DASHBOARD
Designed for optimal experience with overclocking setups, this exclusive accessory card integrates power, reset, clear CMOS buttons, and a debug LED, simplifying the reboot and testing procedure. Elevate the overclocking endeavors to new heights with this all-in-one solution, ensuring a smoother and efficient process
One Finger for EZ GPU Installation
The new EZ PCIe Clip II, located on the first slot, features the rebounding force mechanism that allows for easy removal of the graphics card by pressing the tail-like lock with one finger. Due to this exquisite design, users can uninstall the graphics cards effortlessly, even in the cramped case spaces.
12+2+1 Duet Rail Power System
Unleash and sustain maximum performance with a flagship VRM design built with a total of 12+2+1 digital power phases. Combining dual power connectors and 60A Smart Power Stage, B850MPOWER is ready for the challenge of high-end processors
HIGH-BANDWIDTH AND LOW-LATENCY NETWORK
MSI's premium network solution provides incredible data transfer speed for demanding users.
Wi-Fi 7 is the latest wireless solution that takes a huge leap forward with multiple improvements to meet the traffic demand brought and the growing number of wireless devices.
AI LAN Manager
MSI AI LAN Manager automatically classifies and prioritizes the latency-sensitive applications for online games, giving you the best online gaming experience with low latency.
MSI AI LAN MANAGER
- Automatically prioritizes games above other applications
- Allows to change applications' traffic priority
- Allows to customize bandwidth for each application
- Analysis Wi-Fi signals to select the best source.
The Isolated Analogy Structure for Audio Connectors
To provide clear voice, MSI develops a unique structure - Isolated Analogy Structure. The external metal framework of the audio connectors is separated from the internal layout, which ensures the sound quality crisp
Package Contents:
- B850MPOWER Gaming Desktop Motherboard
- EZ Dashboard
- EZ Wi-Fi Antenna
- Cable Sticker
- Quick Installation Guide
- European Union Regulatory Notice
- 1 to 2 EZ Conn-Cable (V1)
- SATA Cable
- EZ Front Panel Cable
- EZ M.2 Clip II Remover
- 3 x EZ M.2 Clip II
- 1 x M.2 Screw
Features
- B850MPOWER Gaming Desktop Motherboard
- EZ Dashboard
- EZ Wi-Fi Antenna
- Cable Sticker
- Quick Installation Guide
- European Union Regulatory Notice
- 1 to 2 EZ Conn-Cable (V1)
- SATA Cable
- EZ Front Panel Cable
- EZ M.2 Clip II Remover
- 3 x EZ M.2 Clip II
- 1 x M.2 Screw
Brand Compatibility:
AMD
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro ATX |
| Width | 9.6" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>MSI motherboards purchased by end users will have a warranty period of 3 years (36 months) that covers damage due to regular usage but not physical damage caused to the motherboard. The warranty period will begin on the date of purchase the end user made from an authorized retailer if an invoice is provided as a proof of purchase. If the end user is unable to provide the invoice, then the warranty period will begin based off that product's manufactured date.</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| PCI Express Standard |
|
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Total Number of PCI Express Slots | 2 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | B850MPOWER The B850MPOWER motherboard, designed exclusively for extreme memory overclockers, features only 2 DIMM slots to ensure a clearer DDR5 memory signal, pushing the boundaries of memory overclocking. Teamed with MPOWER Alliance approved memory, gamers can achieve higher frequencies, delivering an enhanced performance experience. READY FOR Ai PC MSI motherboards are designed with advanced hardware and technology, well-supporting the demanding computing usage of gaming and AI. Moreover, we also introduce AI to MSI Center and BIOS, making everything more effortless than before. Al Engine provides several categories for you to sync the applications you want to perform and automatically optimizing them to create a comfortable environment. AI LAN MANAGER optimizes networking performance and minimizes latency, providing a seamless online experience. Frozr Al Cooling automatically adjusts fan duty to make sure the system stays in cool, stable and high performance. Al Boost is an MSI exclusive feature. It overclocks NPU to improve higher Al performance. EZ DASHBOARD Designed for optimal experience with overclocking setups, this exclusive accessory card integrates power, reset, clear CMOS buttons, and a debug LED, simplifying the reboot and testing procedure. Elevate the overclocking endeavors to new heights with this all-in-one solution, ensuring a smoother and efficient process One Finger for EZ GPU Installation The new EZ PCIe Clip II, located on the first slot, features the rebounding force mechanism that allows for easy removal of the graphics card by pressing the tail-like lock with one finger. Due to this exquisite design, users can uninstall the graphics cards effortlessly, even in the cramped case spaces. 12+2+1 Duet Rail Power System Unleash and sustain maximum performance with a flagship VRM design built with a total of 12+2+1 digital power phases. Combining dual power connectors and 60A Smart Power Stage, B850MPOWER is ready for the challenge of high-end processors HIGH-BANDWIDTH AND LOW-LATENCY NETWORK MSI's premium network solution provides incredible data transfer speed for demanding users. Wi-Fi 7 is the latest wireless solution that takes a huge leap forward with multiple improvements to meet the traffic demand brought and the growing number of wireless devices. AI LAN Manager MSI AI LAN Manager automatically classifies and prioritizes the latency-sensitive applications for online games, giving you the best online gaming experience with low latency. MSI AI LAN MANAGER Automatically prioritizes games above other applications Allows to change applications' traffic priority Allows to customize bandwidth for each application Analysis Wi-Fi signals to select the best source. The Isolated Analogy Structure for Audio Connectors To provide clear voice, MSI develops a unique structure - Isolated Analogy Structure. The external metal framework of the audio connectors is separated from the internal layout, which ensures the sound quality crisp |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Product Name | B850MPOWER Gaming Desktop Motherboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | B850MPOWER |
| Product Model | B850MPOWER |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Chipset Model | B850 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 2 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Number of M.2 Interfaces | 4 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| S/PDIF | Yes |
| HDMI Version | <p>HDMI 2.1</p> |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information