MSI
MSI Cubi 5 Cubi 5 10M 627US Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10210U Quad-core [4 Core] 1.60 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB PCI Express SSD - Mini PC - Black (cubi510m-627us)
- SKU:
- 19001183
- MPN:
- cubi510m-627us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
IDEAL FOR COUNTLESS APPLICATIONS
The MSI Cubi 5 is a small and powerful mini-desktop. It is suited to serve as HTPC at home, all-around media PC at home, at the office or for any commercial project.
FREE FROM LIMITATIONS
Intel® Core™ i7 processor (Comet Lake), delivering computing capability which will keep you in the flow, wherever you go.
HAND PALM-SIZED PC
MSI Cubi 5 is the smallest mini PC in its kind. With a 0.66 liter case that still provides all the elements of a desktop-worthy PC.
MOUNTABLE TO A MONITOR
Cubi 5 is designed with a mini size and supports standard VESA-mount. Mount the Cubi 5 to the back of a monitor and make the PC completely invisible.
SUPPORT EXTERNAL POWER SWITCH
Making Power Computer much easier. Cubi 5 is designed to support external power switch.
Located computer in a hard to reach area , this is a convenient switch on the desk and hitting it rather than bend down to turn the computer on.
EASY TO UPGRADE
Only remove 4 screws at the bottom cover to gain access and replace the M.2 SSD, memory modules and 2.5" HDD/SSD storage slots. It's just that simple.
QUIET, ENERGY-EFFICIENT DESIGN
MSI Cubi 5 has an excellent thermal design and low noise fan, resulting in a low noise level of only 23.6 dB of idle mode.
USB 3.2 GEN 1 TYPE-C WITH REVERSIBLE DESIGN
Get all the performance benefits from USB 3.2 Gen1 combined with the convenience of the USB Type-C connector. This reversible connector allows for effortless connecting of USB devices.
DO MORE WORK SIMULTANEOUSLY
Are you watching a lot of webpages and applications on a small monitor? With the HDMI and DP ports,MSI Cubi 5 can support dual monitors, you can do and view more.
Package Contents:
- Cubi 5 10M 627US Desktop Computer
- AC Adapter
Features
- Cubi 5 10M 627US Desktop Computer
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Energy Star:
Yes
Features:
Security Slot
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10210U |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Weight (Approximate) | 1.21 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 2.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 4.9" |
| Depth | 4.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | IDEAL FOR COUNTLESS APPLICATIONS The MSI Cubi 5 is a small and powerful mini-desktop. It is suited to serve as HTPC at home, all-around media PC at home, at the office or for any commercial project. FREE FROM LIMITATIONS Intel® Core™ i7 processor (Comet Lake), delivering computing capability which will keep you in the flow, wherever you go. HAND PALM-SIZED PC MSI Cubi 5 is the smallest mini PC in its kind. With a 0.66 liter case that still provides all the elements of a desktop-worthy PC. MOUNTABLE TO A MONITOR Cubi 5 is designed with a mini size and supports standard VESA-mount. Mount the Cubi 5 to the back of a monitor and make the PC completely invisible. SUPPORT EXTERNAL POWER SWITCH Making Power Computer much easier. Cubi 5 is designed to support external power switch. Located computer in a hard to reach area , this is a convenient switch on the desk and hitting it rather than bend down to turn the computer on. EASY TO UPGRADE Only remove 4 screws at the bottom cover to gain access and replace the M.2 SSD, memory modules and 2.5" HDD/SSD storage slots. It's just that simple. QUIET, ENERGY-EFFICIENT DESIGN MSI Cubi 5 has an excellent thermal design and low noise fan, resulting in a low noise level of only 23.6 dB of idle mode. USB 3.2 GEN 1 TYPE-C WITH REVERSIBLE DESIGN Get all the performance benefits from USB 3.2 Gen1 combined with the convenience of the USB Type-C connector. This reversible connector allows for effortless connecting of USB devices. DO MORE WORK SIMULTANEOUSLY Are you watching a lot of webpages and applications on a small monitor? With the HDMI and DP ports,MSI Cubi 5 can support dual monitors, you can do and view more. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | Cubi 5 10M 627US Desktop Computer |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | CUB510M627 |
| Product Model | Cubi 5 10M 627US |
| Product Line | Cubi 5 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Outputs (Rear) | 1 |
| USB Type-C Detail | 1x USB 3.2 Gen 1 Type C |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | WGI219V |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information