MSI
MSI Cubi 5 12M Cubi 5 12M-086BUS Barebone System - Mini PC - Intel Core i3 12th Gen i3-1215U Hexa-core [6 Core] (cubi512m-086bus)
- SKU:
- 20493914
- MPN:
- cubi512m-086bus
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 05:10:57 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $309.66 each 309.66 |
- Stock Update:
- 04/04/2026 05:10:57 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Small But PowerfulBring it home when you need without any inconvenience that it can be your mini PC and your portable storage device.
SUPPORT UP TO 8K RESOLUTION
Cubi 5 allows you to enjoy the best experience of watching movie with your family or attending online conference call while working from home or learning professional tasks at home.
BOLT TO THE NEXT POWER
Thunderbolt 4* brings Thunderbolt to USB-C at speeds up to 40 Gbps, creating one compact port that does it all delivering the fastest, most versatile connection to any dock, display, or data device & NAS.
Embracing a wide array of interface compatibilities so that you can edit, collaborate and share seamlessly
*Actual features may vary by configuration.
SEE MORE, DO MORE
With HDMI, DP, and Thunderbolt 4, Cubi 5 allows you to extend to three monitors to preview your E-commerce content & data at home or in the office, enhancing your efficiency.
MSI Cloud Center
FAST, SECURE & WIRELESS BACKUP
Fast, secure, and wireless backup & download between your PC and mobile devices. Transfer files, photos, videos, and more between your PC, Android, and iOS device faster and easier than a cabled connection. You can make these files accessible to your family or team members, or you can also make files as private as you want. The decision is in your hands.
MSI CENTER
The MSI Center takes optimization to the next level with easily adjustable system modes; it helps to prioritize & allocate the resource on your hand to accelerate the performance of those software which you work with everyday.
* The interface and functionality may differ due to version change. Please download the latest MSI Center APP through Microsoft Store. OS
Not Included CPU
Intel Core i3-1215U 6C/8T 10MB Cache Chipset
Intel SoC Motherboard
Proprietary CPU Cooler
Air Cooling VGA
Intel UHD Memory (GB)
Not Included - Supports 2x DDR4 2666MHz SO-DIMM, up to 64GB LAN
1x Realtek RTL8111H
1x Realtek RTL8125BG-CG Wireless Communication
WIFI 6E - AX 211 Audio
1x Mic-in / Headphone-out combo Video Port
1x HDMI out (2.0b)
1 x DP-out (1.4) Expansion Slots
1 x 2.5" SSD/HDD USB
Front:
1x Thunderbolt4 Type-C
2x USB 3.2 Gen2 Type-A
1x Thunderbolt4 Type-C
2x USB 3.2 Gen2 Type-A
Rear:
2x USB 3.2 Gen2 Type-A
2x USB 3.2 Gen2 Type-A HDD/SSD
N/A Peripherals
N/A Power Supply
65W Power Efficiency Level
AC AdapterItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
9 x 20 x 19
Weight
25.00 lb
Warranty Information
3 Year
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
Security Slot
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Features:
Security Slot
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i3-1215U |
| Processor Type | Core i3 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Weight (Approximate) | 1.21 lb |
| Height | 2.1" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 4.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Small But Powerful Bring it home when you need without any inconvenience that it can be your mini PC and your portable storage device. SUPPORT UP TO 8K RESOLUTION Cubi 5 allows you to enjoy the best experience of watching movie with your family or attending online conference call while working from home or learning professional tasks at home. BOLT TO THE NEXT POWER Thunderbolt™ 4* brings Thunderbolt to USB-C at speeds up to 40 Gbps, creating one compact port that does it all - delivering the fastest, most versatile connection to any dock, display, or data device & NAS. Embracing a wide array of interface compatibilities so that you can edit, collaborate and share seamlessly |
| Product Type | Barebone System |
| Product Name | Cubi 5 12M-086BUS Barebone System |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | CUBI512M086B |
| Product Model | Cubi 5 12M-086BUS |
| Product Line | Cubi 5 12M |
| Storage | |
| Supported Storage Drive Types |
|
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Cubi 5 12M Cubi 5 12M-086BUS Barebone System - Mini PC - Intel Core i3 12th Gen i3-1215U Hexa-core [6 Core] (cubi512m-086bus)
$320.52