MSI
MSI PRO DP80 A14G PRO DP80 A14TAG-027US Desktop Computer - Intel Core i7 14th Gen i7-14700F - 32 GB - 1 TB SSD - Black (dp80a14tag027)
- SKU:
- 21305858
- MPN:
- dp80a14tag027
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/11/2026 07:14:08 PM PST
- Stock Update:
- 05/11/2026 07:14:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PRO DP80 A14GRed Dot Award 2025 Winner
Recognized for outstanding industrial design, the MSI PRO DP80 Series blends minimalist aesthetics with powerful performanceperfectly suited for modern homes and workspaces.
Compact. Sleek. Powerful.
Whether you're managing everyday tasks or multitasking with ease, the PRO DP80 Series delivers reliable performance in a sleek, space-saving design.
Productivity
Work Smart. Achieve More.
Performance That Keeps Up With You
With up to an Intel Core i7 processor and 64GB DDR5 memory, it delivers fast, efficient performance for demanding business tasks.
Unleash Your Creativity with NVIDIA Graphics Card
The MSI PRO DP80 Series is available with professional-grade NVIDIA graphics card, empowering creators to bring ideas to lifewhether you're editing videos, designing graphics, animating, or working on 3D models.
Wi-Fi 7 Support
Wi-Fi 7 delivers ultra-fast speeds and increased network capacity, which is essential for efficiently managing AI workloads.
DDR5 Dual-Channel
DDR5 memory with dual-channel can enhance work efficiency and quality, processing large amounts of data and complex multitasking quickly and reducing waiting times and delays.
MSI with Microsoft Copilot
Work smarter, be more productive, boost creativity, and stay connected with Copilotan AI companion adapts to your needs.OS
Windows 11 ProCPU
Intel CoreTM i7-14700F 20C/28T 33MB CacheChipset
Intel H610Motherboard
ProprietaryCPU Cooler
Air CooledVGA
GeForce RTX 3050 LP 6G OCMemory (GB)
U-DIMM DDR5 32GB (16GB x 2)LAN
Intel I226V (2.5G LAN) + Intel I219-V (1G LAN)Wireless Communication
WIFI 6E - AX 211Audio
Front:
1 x Mic-in/Headphone-out
Rear:
3 x Audio JackVideo Port
1 x HDMI-out (supports 4K at 60Hz as specified in HDMI 2.1)
1 x DP-out (1.4)Expansion Slots
1x 2.5" HDD / SSD
1x 3.5" HDDUSB
Front:
1 x USB 3.2 Gen 2 Type C
2 x USB 3.2 Gen 1 Type A
Rear:
4 x USB 2.0 Type A
1 x USB 3.2 Gen 1HDD/SSD
1TB PCIe M.2 2280 M-KeyPeripherals
Wired Copilot KBMS Set(BLK)Power Supply
TFX 300W PSU (ATX 12VO)Power Efficiency Level
80Plus BronzeColor
BLKItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
22 x 9 x 15
Weight
22.00lb
Warranty Information
3 Year
Features
Package Contents:
Energy-related Products Directive (ErP)
Yes
Security Slot
- PRO DP80 A14TAG-027US Desktop Computer
- Keyboard
- Mouse
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Energy Star:
Yes
Features:
Security Slot
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Built-in Devices | |
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Processor | |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 28 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | i7-14700F |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | H610 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.74 lb |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Product Color | Black |
| Height | 13" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.7" |
| Depth | 11.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 6 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3050 LP |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Red Dot Award 2025 Winner Recognized for outstanding industrial design, the MSI PRO DP80 Series blends minimalist aesthetics with powerful performance-perfectly suited for modern homes and workspaces. Compact. Sleek. Powerful. Whether you're managing everyday tasks or multitasking with ease, the PRO DP80 Series delivers reliable performance in a sleek, space-saving design. Performance That Keeps Up With You With up to an Intel ® Core™ i7 processor and 64GB DDR5 memory, it delivers fast, efficient performance for demanding business tasks. Unleash Your Creativity with NVIDIA ® Graphics Card The MSI PRO DP80 Series is available with professional-grade NVIDIA ® graphics card, empowering creators to bring ideas to life-whether you're editing videos, designing graphics, animating, or working on 3D models. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | PRO DP80 A14TAG-027US Desktop Computer |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | DP80A14TAG027 |
| Product Model | PRO DP80 A14TAG-027US |
| Product Series | PRO DP80 A14G |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type C |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology |
|
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| LAN Manufacturer | Intel |
| LAN Model |
|
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI PRO DP80 A14G PRO DP80 A14TAG-027US Desktop Computer - Intel Core i7 14th Gen i7-14700F - 32 GB - 1 TB SSD - Black (dp80a14tag027)
$1,619.42