MSI
MSI G50608V2C GeForce RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7 Graphics Card
- SKU:
- 21112943
- MPN:
- 298658
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 11:53:29 PM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 11:53:29 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TAKE THE ESSENTIALSVENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build.
NVIDIA Blackwell Architecture
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
DUAL-FAN THERMAL DESIGN
Two fans on a large heatsink ensure great cooling performance with a quieter experience.
*All images and descriptions are for illustrative purposes only. Visual representation of the products may not be perfectly accurate.
GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
Core Clocks:
Extreme Performance: 2535 MHz (MSI Center)
Boost: 2527 MHz
TORX Fan 5.0: Fan blades linked by ring arcs work to stabilize and maintain high-pressure airflow.
Heat Pipes designed for efficient heat transfer, the heat pipes effectively draw thermal energy away from the GPU, improving overall cooling performance.
Reinforcing Backplate: The reinforcing backplate features an airflow vent that allows exhaust air to directly pass through.
MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.Marketing Name
GeForce RTXTM 5060 8G VENTUS 2X OCModel Name
G5060-8V2CGraphics Processing Unit
NVIDIA GeForce RTXTM 5060Interface
PCI Express Gen 5 x16 (uses x8)Core Clocks
Extreme Performance: 2535 MHz (MSI Center)
Boost: 2527 MHzCUDA CORES
3840 UnitsMemory Speed
28 GbpsMemory
8GB GDDR7Memory Bus
128-bitOutput
DisplayPort x 3 (v2.1b)
HDMITM x 1 (As specified in HDMITM 2.1b: up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR)HDCP Support
YPower consumption
145 WPower connectors
8-pin x1Recommended PSU
550 WDirectX Version Support
12 UltimateOpenGL Version Support
4.6Maximum Displays
4G-SYNC technology
YDigital Maximum Resolution
7680 x 4320Item Dimension (L inchxW inchxH inch)
14 x 8 x 3
Weight
3.00lb
Warranty Information
3 years
Features
Platform Supported:
PC
PC
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 145 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Power Supply Wattage | 550 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 1.13 lb |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Length | 7.8" |
| Height | 1.6" |
| Width | 4.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Bus Width | 128 bit |
| Memory Clock Speed | 1.75 GHz |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build. |
| Product Type | Graphic Card |
| Product Name | GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC Graphic Card |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | G5060-8V2C |
| Product Model | G5060-8V2C |
| Product Line | VENTUS 2X |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 5060 |
| GPU Boost Clock | 2.54 GHz |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| CUDA Cores | 3840 |
| API Supported |
|
| Features |
|
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI G50608V2C GeForce RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7 Graphics Card
$421.01