MSI
MSI MAG 245C X24 - Gaming Monitor - 24" VA FHD 240Hz Display - HDMI - DisplayPort (mag245cx24)
- SKU:
- 21527208
- MPN:
- mag245cx24
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 08:34:43 PM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 08:34:43 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
msi MAG 245C X24 24-inch 1920 x 1080 (FHD) Gaming Monitor, 240Hz, AMD Adaptive-Sync, HDR Ready, HDMI, VGA Port, VESA Mountable, Tilt, 4-Side Slim Bezel, 1ms, Black- VA Panel Provides 1ms MPRT response time, optimizes screen colors and brightness
- 240Hz Refresh Rate Respond faster with smoother frames
- 1ms MPRT Response Time Eliminate screen tearing and choppy frame rates
- AI Vision The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors
- Less Blue Light Use a software solution to reduce the light emission in the blue-violet region of the blue light spectrum
- Aspect Ratio: 16:9
- Screen Finish: Matte
- Refresh Rate: 240 Hz
- Screen Size: 24
- Item Dimensions D x W x H: 21.2"D x 8.6"W x 16.3"H
- Resolution: FHD 1080p
- Display Resolution Maximum: 1920 x 1080
- Response Time: 1 Milliseconds
- Color: Black
- Brand: msi
- Model Number: MAG 245C X24
- Warranty Description: 3 Years
- UPC: 824142445174
- Manufacturer: MSI
Experience immersive gaming with the MAG 245C X24 gaming monitor. It features a 1920 x 1080 (FHD) panel, a 240Hz refresh rate, and a rapid 1ms MPRT response time. The monitor is HDR Ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 245C X24 gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
Package Contents:
- MAG 245C X24 Widescreen Gaming LCD Monitor
- 1 x HDMI Cable (2.0)
- 1 x Power Cord (C13)
- 1 x Quick Guide
Features
Package Contents:
Gaming
- MAG 245C X24 Widescreen Gaming LCD Monitor
- 1 x HDMI Cable (2.0)
- 1 x Power Cord (C13)
- 1 x Quick Guide
Application/Usage:
Gaming
Specs
| Power Description | |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.05 lb |
| Height with Stand | 16.30" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.60" |
| Height | 12.6" |
| Width with Stand | 21.20" |
| Width | 21.2" |
| Depth | 3.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Version | <p>2.0b</p> |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut |
|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | MAG 245C X24 Widescreen Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MAG245CX24 |
| Product Model | MAG 245C X24 |
| Product Series | MAG |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Active Display Area (H x V) | 20.52" x 11.54" |
| Panel Technology | Rapid Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.27156 mm x 0.27156 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| High Dynamic Range (HDR) Ready | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Stand | Yes |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 24" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI MAG 245C X24 - Gaming Monitor - 24" VA FHD 240Hz Display - HDMI - DisplayPort (mag245cx24)
$131.47