MSI
MSI MAG B850 GAMING PLUS MAX WIFI Gaming Desktop Motherboard - AMD B850 Chipset - Socket AM5 - ATX (magb850gamingplusmaxwifi)
- SKU:
- 21431248
- MPN:
- magb850gamingplusmaxwifi
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/25/2026 12:07:27 AM PST
- Stock Update:
- 04/25/2026 12:07:27 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MAG B850 GAMING PLUS MAX WIFI
MAG B850 GAMING PLUS MAX WIFI is designed for gamers with a stable, durable and DIY friendly foundation for their PC builds. Coming up with the latest Wi-Fi 7 solution, 5G LAN, USB 10Gbps, PCIe 5.0 solutions, Supplemental PCIe Power, and exclusive EZ DIY features, it's ready for the battlefield of AMD Ryzen™ 9000 series processors.
MAG MSI ARSENAL GAMING
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and
READY FOR Ai PC
MSI motherboards are designed with advanced hardware and technology, well-supporting the demanding computing usage of gaming and AI. Moreover, we also introduce AI to MSI Center and BIOS, making everything more effortless than before.
Al Engine
provides several categories for you to sync the applications you want to perform and automatically optimizing them to create a comfortable environment.
AI LAN MANAGER
optimizes networking performance and minimizes latency, providing a seamless online experience.
Frozr Al Cooling
automatically adjusts fan duty to make sure the system stays in cool, stable and high performance.
Al Boost
is an MSI exclusive feature. It overclocks NPU to improve higher Al performance.
Package Contents:
- MAG B850 GAMING PLUS MAX WIFI Gaming Desktop Motherboard
- Quick Installation Guide
- European Union Regulatory Notice
- 1 x SATA Cables
- EZ M.2 Clip II Remover
- EZ M.2 Clip II
- Cable Sticker
- EZ Wi-Fi Antenna
- 1 to 2 EZ Conn-Cable (V1)
Features
- MAG B850 GAMING PLUS MAX WIFI Gaming Desktop Motherboard
- Quick Installation Guide
- European Union Regulatory Notice
- 1 x SATA Cables
- EZ M.2 Clip II Remover
- EZ M.2 Clip II
- Cable Sticker
- EZ Wi-Fi Antenna
- 1 to 2 EZ Conn-Cable (V1)
Brand Compatibility:
AMD
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| PCI Express Standard |
|
| Number of PCI Express x16 Slots | 4 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | MAG B850 GAMING PLUS MAX WIFI MAG B850 GAMING PLUS MAX WIFI is designed for gamers with a stable, durable and DIY friendly foundation for their PC builds. Coming up with the latest Wi-Fi 7 solution, 5G LAN, USB 10Gbps, PCIe 5.0 solutions, Supplemental PCIe Power, and exclusive EZ DIY features, it's ready for the battlefield of AMD Ryzen™ 9000 series processors. MAG MSI ARSENAL GAMING MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and READY FOR Ai PC MSI motherboards are designed with advanced hardware and technology, well-supporting the demanding computing usage of gaming and AI. Moreover, we also introduce AI to MSI Center and BIOS, making everything more effortless than before. Al Engine provides several categories for you to sync the applications you want to perform and automatically optimizing them to create a comfortable environment. AI LAN MANAGER optimizes networking performance and minimizes latency, providing a seamless online experience. Frozr Al Cooling automatically adjusts fan duty to make sure the system stays in cool, stable and high performance. Al Boost is an MSI exclusive feature. It overclocks NPU to improve higher Al performance. |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Product Name | MAG B850 GAMING PLUS MAX WIFI Gaming Desktop Motherboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MAGB850GPMW |
| Product Model | B850 GAMING PLUS MAX WIFI |
| Product Line | MAG |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Chipset Model | B850 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 9 |
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| S/PDIF | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information