MSI
MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI - B850TMAHAWKWIFI - ATX Gaming Motherboard - AM5 - B850 Chipset (magb850tomahawkwifi)
- SKU:
- 21385002
- MPN:
- magb850tomahawkwifi
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:48:04 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:48:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI MAG B850 Tomahawk WiFi Motherboard, ATX - Supports AMD Ryzen 9000/8000 / 7000 Processors, AM5-80A SPS VRM, DDR5 Memory Boost 8200+ MT/s (OC), PCIe 5.0 x16, M.2 Gen5, Wi-Fi 7, 5G LAN- ULTRA POWER - SUPPORTS THE LATEST RYZEN 9000 PROCESSORS IN HIGH PERFORMANCE - The MAG B850 TOMAHAWK WIFI employs a 14 Duet Rail Power System (80A, SPS) VRM for the AMD B850 chipset (AM5, Ryzen 9000 / 8000 / 7000) with Core Boost architecture
- FROZR GUARD - Premium cooling features such as 7W/mK MOSFET thermal pads, extra choke thermal pads and an Extended Heatsink; Includes chipset heatsink, EZ M.2 Shield Frozr II, and a Combo-fan (for pump & system) header (3A)
- DDR5 MEMORY, PCIe 5.0 x16 SLOT - 4 x DDR5 DIMM SMT slots enable extreme memory overclocking speeds (1DPC 1R, 8200+ MT/s); 1 x PCIe 5.0 x16 SMT slot (128GB/s) with Steel Armor II supports cutting-edge graphics cards
- TRIPLE M.2 CONNECTORS - Storage options include 1 x M.2 Gen5 x4 128Gbps slot and 2 x M.2 Gen4 x4 64Gbps slots; Features EZ M.2 Shield Frozr II to prevent thermal throttling and EZ M.2 Clip II for EZ DIY experience
- CONNECTIVITY - Network hardware includes a full-speed Wi-Fi 7 module with Bluetooth 5.4 & 5Gbps LAN; Rear ports include USB 20G Type-C and 7.1 USB High Performance Audio with Audio Boost 5 (supports S/PDIF output)
- RAM: ?DDR5
- Memory Speed: ?8200
- Brand: ?msi
- Series: ?MAG B850 Tomahawk WiFi
- Item model number: ?B850 Tomahawk WiFi
- Item Weight: ?4.05 pounds
- Package Dimensions: ?13.59 x 10.79 x 2.83 inches
- Manufacturer: ?MSI
MAG B850 TOMAHAWK WIFI: Stable Foundation, Durably Built Designed for gaming on the AMD B850 chipset (Ryzen 9000 / 8000 / 7000 supported, AM5), the MSI MAG B850 TOMAHAWK WIFI motherboard includes premium GPU support with PCIe 5.0 x16, improved DDR5 8200+ MT/s (OC) memory support, and M.2 Gen5 storage options. To power the latest Ryzen 9000 processors, the MAG B850 TOMAHAWK WIFI is equipped with a 14 Duet Rail Power System (80A, SPS) VRM for the CPU and dual 8-pin CPU power connectors, augmented with multiple passive cooling features. MSI B850 gaming motherboards feature durable server-grade PCBs with 2oz of thickened copper and PCIe Steel Armor II to support the primary graphics card slot. Connectivity includes the latest Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4 technology, Realtek 5G LAN, USB 20G Type-C, and 7.1 USB High Performance Audio. For gamers looking for an AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 platform that unites PCIe 5.0 x16 graphics card architecture, improved DDR5 support, and M.2 Gen5 storage options into one elegant design, the MSI MAG B850 TOMAHAWK WIFI gaming motherboard is the perfect choice.
Package Contents:
- MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI Gaming Desktop Motherboard
- Quick Installation Guide
- European Union Regulatory Notice
- 1 x SATA Cable
- EZ M.2 Clips II
- EZ M.2 Clip II Remover
- Cable Sticker
- EZ Wi-Fi Antenna
- 1 to 3 EZ Conn-Cable (V2)
- EZ Front Panel Cable
Features
- MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI Gaming Desktop Motherboard
- Quick Installation Guide
- European Union Regulatory Notice
- 1 x SATA Cable
- EZ M.2 Clips II
- EZ M.2 Clip II Remover
- Cable Sticker
- EZ Wi-Fi Antenna
- 1 to 3 EZ Conn-Cable (V2)
- EZ Front Panel Cable
Brand Compatibility:
AMD
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>MSI motherboards purchased by end users will have a warranty period of 3 years (36 months) that covers damage due to regular usage but not physical damage caused to the motherboard. The warranty period will begin on the date of purchase the end user made from an authorized retailer if an invoice is provided as a proof of purchase. If the end user is unable to provide the invoice, then the warranty period will begin based off that product's manufactured date</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| PCI Express Standard |
|
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| Total Number of PCI Express Slots | 3 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI is designed for gamers with a stable, durable and DIY friendly foundation for their PC builds. Coming up with true Wi-Fi 7 solution, 5G LAN, USB 20Gbps, PCIe 5.0 solutions, Supplemental PCIe Power, and exclusive EZ DIY features, it's ready for the battlefield of AMD Ryzen™ 9000 series processors. MAG MSI ARSENAL GAMING MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components. READY FOR Ai PC MSI motherboards are designed with advanced hardware and technology, well-supporting the demanding computing usage of gaming and AI. Moreover, we also introduce AI to MSI Center and BIOS, making everything more effortless than before. Al Engine provides several categories for you to sync the applications you want to perform and automatically optimizing them to create a comfortable environment. AI LAN MANAGER optimizes networking performance and minimizes latency, providing a seamless online experience. Frozr Al Cooling automatically adjusts fan duty to make sure the system stays in cool, stable and high performance. Al Boost is an MSI exclusive feature. It overclocks NPU to improve higher Al performance. |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Product Name | MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI Gaming Desktop Motherboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | B850TMAHAWKWIFI |
| Product Model | B850 TOMAHAWK MAX WIFI |
| Product Line | MAG |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Chipset Model | B850 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 9 |
| Number of M.2 Interfaces | 4 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| S/PDIF | Yes |
| HDMI Version | <p>2.1</p> |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information