MSI
MSI 346CQRF X24 34" Class UWQHD Curved Screen Gaming LCD Monitor - 21:9 (mpg346cqrfx24)
- SKU:
- 21249326
- MPN:
- mpg346cqrfx24
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/11/2026 03:33:46 AM PST
- Stock Update:
- 05/11/2026 03:33:46 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI MPG 346CQRF X24 Curved Gaming Monitor is certified with VESA DisplayHDR 400, which ensures that it produces images with more details, a wider range of colors, and appearance more similar to what the human eye perceives compared to traditional monitors. It guarantees a superior gaming and multimedia experience by vividly rendering every detail with vibrant colors and exceptional clarity.?Rapid VA Panel: Provides 0.5ms (GtG, Min.) response time, optimizes screen colors and brightness. 240Hz Refresh Rate: Respond faster with smoother frames. 0.5ms (GtG, Min.) Response Time: Eliminate screen tearing and choppy frame rates. Adjustable Stand: Easily change the position of the monitor for maximum ergonomics. VESA DisplayHDR 400: Stunning visuals through contrast and shadow adjustment. MSI Gaming Intelligence provides a series of smart gaming features based on AI technologies for enhanced gaming experience AI Vision: The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors. I/O Ports: 2 x HDMI 2.1 (UWQHD@240Hz); 1 x DisplayPort 1.4a (HBR3); 1 x Type-C (DP alt.) with 98W PD; 2 x USB2.0 Type-A; 1 x USB2.0 Type-B; 1 x Headphone-out
Features
Application/Usage:
Gaming
Gaming
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 17.42 lb |
| Height with Stand | 21.18" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 10.96" |
| Height | 14.3" |
| Width with Stand | 31.81" |
| Color Family | Black |
| Bezel Design | Frameless |
| Width | 31.8" |
| Depth | 4.4" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Type-A Ports | 2 |
| USB | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-B | Yes |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Brightness | 400 Nit |
| Maximum Refresh Rate | 240 Hz |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Brightness (Peak) | 400 Nit |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | MSI's premium MPG series is engineered for gamers who demand strong performance and sleek design. Each product showcases cutting-edge aesthetics and vibrant colors, reflecting MPG's commitment to exceptional design. With optimized configurations, MPG creates a visually striking and powerful gaming experience that leads the trends. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | MPG 346CQRF X24 Widescreen Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MPG346CQRFX24 |
| Product Model | MPG 346CQRF X24 |
| Product Series | MPG |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 0.5 ms GTG (Min) |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Response Time | 0.50 ms |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Active Display Area (H x V) | 31.39" x 13.14" |
| Panel Technology | Rapid Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.23175 mm x 0.23175 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| High Dynamic Range (HDR) Type | VESA DisplayHDR 400 |
| Horizontal Frequency | 71.52 kHz to 357.60 kHz |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Mode | UWQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 240 Hz |
| HDMI Feature Support | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Stand | Yes |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 34" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI 346CQRF X24 34" Class UWQHD Curved Screen Gaming LCD Monitor - 21:9 (mpg346cqrfx24)