MSI
MSI Pro MP242 E14A 24" Class Full HD LCD Monitor - 16:9 (promp242e14a)
- SKU:
- 21303374
- MPN:
- promp242e14a
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/09/2026 08:35:23 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $103.48 each 103.48 |
| Buy 3 - 11 | and pay only $101.74 each 101.74 |
| Buy 12 or above | and pay only $98.84 each 98.84 |
- Stock Update:
- 05/09/2026 08:35:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Efficiency by Day, Dominance by Night
The PRO MP242 E14A monitor combines a 144Hz refresh rate and Adaptive-Sync for smooth gaming and work. Its ergonomic design, PerfectEdge display, and HDR Ready feature enhance comfort and immersion, making it the perfect all-in-one solution
PerfectEdge Provides the Perfect View.
The four-side slim bezel design maximizes screen space, minimizing distractions and enhancing focus. Ideal for work or play, it allows seamless multi-monitor setups, creating a clean, expansive, and elegant workspace.
92% Screen-to-Body Ratio | 144Hz + 1ms MPRT + Adaptive-Sync
Unlock the full potential of your monitor with a high refresh rate. From seamless multitasking at work to ultra-smooth gaming and fluid AI-generated visuals, every detail comes to life with precision and speed.
Whether you're creating, playing, or innovating - this is performance you can see and feel.
Sleek Integration with VESA Mountable
The standard VESA mount design allows the Cubi Series and mini-PCs to be mounted on the back of the monitor.
MSI Power Link Support
The mini-PC mountable design allows the Cubi Series to be mounted on the back of the monitor, tidying up the workspace. MSI Power Link with HDMI™ CEC lets the mini-PC be powered on by the monitor's button, enhancing efficiency and user experience.
EyesErgo Tech, Your Health Protector | MSI Eye Care Technology
WITH MSI EYE CARE TECHNOLOGY
Less Blue Light + Anti-Flicker + Anti-Glare
Ergonomics for All-Day Productivity
Working in a suitable position not only has a positive impact on job satisfaction and productivity but can also contribute to overall health and well-being.
Experience Stunning Visuals with HDR Ready
HDR Ready technology delivers richer colors, deeper contrast, and vivid details for a lifelike viewing experience. Whether for work, movies, or gaming, it enhances screen performance to new heights.
Accessory Slot Design
The accessory slot offers convenient storage for small peripherals, keeping your workspace organized and clutter-free. Ideal for cables, adapters, or other essentials, it enhances efficiency and maintains a tidy environment.
Built-in Speakers
Experience clear, powerful audio with built-in speakers, enhancing your multimedia without cluttering your workspace.
Firmware Update
PRO MP242 E14A can update the firmware through DP connector, which is simple and easy to use. This allows users to update the firmware on their own at any time when the latest version is released by MSI. This ensures that the screen is always in the best-optimized state.
Simplicity At Your Fingertips - Display Kit App
The MSI exclusive software Display Kit provides the most convenient tool, the proper display that allows you to read and enjoy the image at the same time & color mode to you while working or everyday.
Power Saving Product
It is our responsibility to promote sustainable development and we proudly offer an eco-friendly product, contributing to a greener environment.
Package Contents:
- PRO MP242 E14A Widescreen LCD Monitor
- 1 x HDMI™ Cable (1.4)
- 1 x Quick Guide
- 1 x Power Cord (C13)
Features
- PRO MP242 E14A Widescreen LCD Monitor
- 1 x HDMI™ Cable (1.4)
- 1 x Quick Guide
- 1 x Power Cord (C13)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Office
Home
Gaming
Business
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Power Description | |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.83 lb |
| Height with Stand | 16.09" |
| Product Color | Matte Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 7.41" |
| Height | 12.5" |
| Width with Stand | 21.26" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.3" |
| Depth | 1.8" |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| HDMI Version | 2.0b |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Interface |
|
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Efficiency by Day, Dominance by Night The PRO MP242 E14A monitor combines a 144Hz refresh rate and Adaptive-Sync for smooth gaming and work. Its ergonomic design, PerfectEdge display, and HDR Ready feature enhance comfort and immersion, making it the perfect all-in-one solution PerfectEdge Provides the Perfect View. The four-side slim bezel design maximizes screen space, minimizing distractions and enhancing focus. Ideal for work or play, it allows seamless multi-monitor setups, creating a clean, expansive, and elegant workspace. 92% Screen-to-Body Ratio | 144Hz + 1ms MPRT + Adaptive-Sync Unlock the full potential of your monitor with a high refresh rate. From seamless multitasking at work to ultra-smooth gaming and fluid AI-generated visuals, every detail comes to life with precision and speed. Whether you're creating, playing, or innovating - this is performance you can see and feel. Sleek Integration with VESA Mountable The standard VESA mount design allows the Cubi Series and mini-PCs to be mounted on the back of the monitor. MSI Power Link Support The mini-PC mountable design allows the Cubi Series to be mounted on the back of the monitor, tidying up the workspace. MSI Power Link with HDMI™ CEC lets the mini-PC be powered on by the monitor's button, enhancing efficiency and user experience. EyesErgo Tech, Your Health Protector | MSI Eye Care Technology WITH MSI EYE CARE TECHNOLOGY Less Blue Light + Anti-Flicker + Anti-Glare Ergonomics for All-Day Productivity Working in a suitable position not only has a positive impact on job satisfaction and productivity but can also contribute to overall health and well-being. Experience Stunning Visuals with HDR Ready HDR Ready technology delivers richer colors, deeper contrast, and vivid details for a lifelike viewing experience. Whether for work, movies, or gaming, it enhances screen performance to new heights. Accessory Slot Design The accessory slot offers convenient storage for small peripherals, keeping your workspace organized and clutter-free. Ideal for cables, adapters, or other essentials, it enhances efficiency and maintains a tidy environment. Built-in Speakers Experience clear, powerful audio with built-in speakers, enhancing your multimedia without cluttering your workspace. Firmware Update PRO MP242 E14A can update the firmware through DP connector, which is simple and easy to use. This allows users to update the firmware on their own at any time when the latest version is released by MSI. This ensures that the screen is always in the best-optimized state. Simplicity At Your Fingertips - Display Kit App The MSI exclusive software Display Kit provides the most convenient tool, the proper display that allows you to read and enjoy the image at the same time & color mode to you while working or everyday. Power Saving Product It is our responsibility to promote sustainable development and we proudly offer an eco-friendly product, contributing to a greener environment. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | PRO MP242 E14A Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PROMP242E14A |
| Product Model | MP242 E14A |
| Product Line | Pro |
| Technical Information | |
| Response Time Details |
|
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 20.75" x 11.67" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Horizontal Frequency | 54 kHz to 169.78 kHz |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 144 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Screen Size Class | 24" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information