MSI
MSI PRO Z790-P WIFI Gaming Desktop Motherboard - Intel Z790 Chipset - Socket LGA-1700 - ATX (298501)
- SKU:
- 21543294
- MPN:
- 298501
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:57:15 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $222.43 each 222.43 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:57:15 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The PRO Series is tailored to professionals from all walks of life. The lineup features impressive performance and high quality, while aiming to provide users incredible experience. Users who care about productivity and efficiency can definitely count on the MSI PRO Series to assist you with multitasking and increasing efficiency.
Package Contents:
- PRO Z790-P WIFI Gaming Desktop Motherboard
- European Union Regulatory Notice
- Quick Installation Guide
- Wi-Fi Antenna
- 2 x SATA Cables
- I/O Shiled
- 3 x M.2 Clips
- Driver DVD
Features
Package Contents:
- PRO Z790-P WIFI Gaming Desktop Motherboard
- European Union Regulatory Notice
- Quick Installation Guide
- Wi-Fi Antenna
- 2 x SATA Cables
- I/O Shiled
- 3 x M.2 Clips
- Driver DVD
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| PCI Express Standard |
|
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | The PRO Series is tailored to professionals from all walks of life. The lineup features impressive performance and high quality, while aiming to provide users incredible experience. Users who care about productivity and efficiency can definitely count on the MSI PRO Series to assist you with multitasking and increasing efficiency. |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Product Name | PRO Z790-P WIFI Gaming Desktop Motherboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PROZ790PWIFI-B |
| Product Model | PRO Z790-P WIFI |
| Product Series | PRO |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation Supported |
|
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Chipset Model | Z790 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 13 |
| Number of M.2 Interfaces | 4 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 8 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Version | <li>2.1</li> |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 8 |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI PRO Z790-P WIFI Gaming Desktop Motherboard - Intel Z790 Chipset - Socket LGA-1700 - ATX (298501)
$231.53