MSI
MSI B850-S WIFI6E Gaming Desktop Motherboard - AMD B850 Chipset - Socket AM5 - ATX (prob850-swifi6e)
- SKU:
- 21303809
- MPN:
- prob850-swifi6e
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/09/2026 11:46:44 PM PST
- Stock Update:
- 05/09/2026 11:46:44 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI PRO B850-S WIFI6E Motherboard, ATX - Supports AMD Ryzen 9000/8000 / 7000 Processors, AM5 - DDR5 Memory Boost (8200+ MT/s OC), PCIe 4.0 x16, M.2 Gen5, Wi-Fi 6E, 2.5G LAN- ULTRA POWER - SUPPORTS THE LATEST RYZEN 9000 PROCESSORS IN HIGH PERFORMANCE - The PRO B850-S WIFI6E employs a 12 Duet Rail Power System (P-PAK) VRM for the AMD B850 chipset (AM5, Ryzen 9000 / 8000 / 7000) with Core Boost architecture
- FROZR GUARD - Excellent cooling features such as 7W/mK MOSFET thermal pads, and a VRM heatsink; Includes chipset heatsink, M.2 Shield Frozr, a Combo-fan (for pump & system) header (3A)
- DDR5 MEMORY, PCIe 4.0 x16 SLOTS - 4 x DDR5 DIMM SMT slots enable extreme memory overclocking speeds (1DPC 1R, 8200+ MT/s OC); 1 x PCIe 4.0 x16 slot (64GB/s) with Steel Armor supports cutting-edge graphics cards
- GEN5 M.2 CONNECTOR - Storage options include 1 x M.2 Gen5 x4 128Gbps slot with M.2 Shield Frozr to prevent thermal throttling, and 1 x M.2 Gen4 x4 64Gbps slot
- HIGH-SPEED CONNECTIVITY - Network hardware includes a Wi-Fi 6E module with Bluetooth 5.3 & 2.5Gbps LAN; Rear ports include USB 10Gbps Type-C and 7.1 HD Audio with Audio Boost
- RAM: ?DDR5
- Brand: ?msi
- Item Weight: ?3.35 pounds
- Package Dimensions: ?13.5 x 10.6 x 2.75 inches
- Manufacturer: ?MSI
"PRO B850-S WIFI6E: Business Elegance Designed for efficient and stable performance on the AMD B850 chipset (Ryzen 9000 / 8000 / 7000 supported, AM5), the MSI PRO B850-S WIFI6E motherboard includes premium GPU support with a PCIe 4.0 x16 slot, improved DDR5 memory support (8200+ MT/s OC), and extensive M.2 Gen5 storage options (with M.2 Shield Frozr). To ensure stable power delivery to the latest Ryzen 9000 processors, the PRO B850-S WIFI6E is equipped with a 12 Duet Rail Power System (P-PAK) VRM for the CPU and dual 8-pin CPU power connectors, augmented with multiple passive cooling features. MSI B850 PRO motherboards feature durable server-grade PCBs for improved signal clarity. Connectivity includes Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3 technology, Realtek 2.5G LAN, USB 10Gbps Type-C, 4K/60Hz display support, and 7.1 HD audio. For professionals looking for an efficient AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 platform that unites PCIe 4.0 x16 graphics card architecture, improved DDR5 support, and M.2 Gen5 storage options into one elegant design, the MSI PRO B850-S WIFI6E epitomizes business elegance."
Package Contents:
- PRO B850-S WIFI6E Gaming Desktop Motherboard
- European Union Regulatory Notice
- Quick Installation Guide
- EZ M.2 Clip II Remover
- 2 x M.2 Clip II
- EZ Wi-Fi Antenna
- I/O Shield
- Sata Cables
Features
- PRO B850-S WIFI6E Gaming Desktop Motherboard
- European Union Regulatory Notice
- Quick Installation Guide
- EZ M.2 Clip II Remover
- 2 x M.2 Clip II
- EZ Wi-Fi Antenna
- I/O Shield
- Sata Cables
Brand Compatibility:
AMD
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Height | 2.9" |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| PCI Express Standard |
|
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| Total Number of PCI Express Slots | 3 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | PRO B850-S WIFI6E PRO B850-S WIFI6E offers a simple design with a harmonious color scheme that perfectly matches black PC builds. It is engineered with many exclusive features of MSI, a Wi-Fi 6E with EZ Antenna, 2.5G LAN, and PCIe 5.0 M.2 with M.2 Shield Frozr, ready for the AMD Ryzen™ 9000 series processors. PRO BUSINESS ELEGANCE The PRO Series is tailored to professionals from all walks of life. The lineup features impressive performance and high quality, while aiming to provide users incredible experience. Users who care about productivity and efficiency can definitely count on the MSI PRO Series to assist you with multitasking and increasing efficiency. MSI motherboards are designed with advanced hardware and technology, well-supporting the demanding computing usage of gaming and AI. Moreover, we also introduce AI to MSI Center and BIOS, making everything more effortless than before. AI Engine provides several categories for you to sync the applications you want to perform and automatically optimizing them to create a comfortable environment. AI LAN MANAGER optimizes networking performance and minimizes latency, providing a seamless online experience. Frozr AI Cooling automatically adjusts fan duty to make sure the system stays in cool, stable and high performance. AI Boost is an MSI exclusive feature. It overclocks NPU to improve higher AI performance. One Finger for EZ GPU Installation The new EZ PCIe Clip II, located on the first slot, features the rebounding force mechanism that allows for easy removal of the graphics card by pressing the tail-like lock with one finger. Due to this exquisite design, users can uninstall the graphics cards effortlessly, even in the cramped case spaces. |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Product Name | PRO B850-S WIFI6E Gaming Desktop Motherboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PROB850SWIFI6E |
| Product Model | B850-S WIFI6E |
| Product Series | PRO |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Chipset Model | B850 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information