MSI
MSI PRO MP242LE - PROMP242LE - Business Productivity Monitor - 23.8" IPS FHD 100MHz Display - HDMI - DisplayPort
- SKU:
- 21512810
- MPN:
- promp242le
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/09/2026 11:48:23 PM PST
- Stock Update:
- 05/09/2026 11:48:23 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
msi PRO MP242LE 24-inch IPS 1920 x 1080 (FHD) Computer Office Monitor, 100Hz, Adaptive Sync, HDMI, DisplayPort, Tilt, 4-Side Slim Bezel 1ms, Black- Enjoy the high-quality entertainment with a smoother 100Hz high refresh rate
- TV certified display ensures the protection and health of eyesight
- MSI EyesErgo technology with Anti-Flicker technology helps prevent eye strain and fatigue
- MSI Eye-Q Check helps have self-check eyes & reminds to take a rest while using the monitor for a long time
- Maintain versatility across various devices by utilizing multiple input sources, such as HDMI and DisplayPort
- Aspect Ratio: 16:9
- Screen Finish: Matte
- Refresh Rate: 100 Hz
- Display Type: IPS
- Display Technology: IPS
- Has Color Screen: Yes
- Picture Quality Enhancement Technology: MSI EyesErgo, Anti-Flicker, Adaptive Sync
- Screen Size: 24
- Item Dimensions D x W x H: 15.39"D x 21.34"W x 6.85"H
- Resolution: FHD 1080p
- Display Resolution Maximum: 1920 x 1080
- Native Resolution: 1920x1080
- Response Time: 1 Milliseconds
- Total Number of HDMI Ports: 1
- Number of Component Outputs: 2
- Additional Features: Blue Light Filter, Flicker-Free
- Color: Black
- Brand: msi
- Model Number: PRO MP242LE
- Model Name: PRO MP242LE
- Warranty Description: 3 Years
- UPC: 824142460443
- Manufacturer: MSI
- Unit Count: 1.0 Count
- Connectivity Technology: HDMI, DisplayPort
- Hardware Connectivity: DisplayPort, HDMI
- Adaptive Sync: FreeSync
Inspired by the younger generation's pursuit of simplicity and efficiency, the monitor's back cover features refined engravings. This elegant design symbolizes limitless possibilities, making it the perfect companion for young professionals.
Package Contents:
- PROMP242LE Widescreen LCD Monitor
- 1 x HDMI™ Cable (1.4)
- 1 x Power Adaptor
- 1 x Quick Guide
Features
Package Contents:
Business
- PROMP242LE Widescreen LCD Monitor
- 1 x HDMI™ Cable (1.4)
- 1 x Power Adaptor
- 1 x Quick Guide
Application/Usage:
Business
Specs
| Power Description | |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Height with Stand | 15.39" |
| Depth with Stand | 6.85" |
| Height | 12.6" |
| Width with Stand | 21.34" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 1.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Depth | 8-bit (6-bit + FRC) |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | The ultra-light monitor with a 100Hz refresh rate provides you with a stress-free user experience. We not only look after your health with the EyesErgo design but also make your life easier with Toolless and cable clip design. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | PROMP242LE Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PROMP242LE |
| Product Model | PROMP242LE |
| Technical Information | |
| Response Time Details |
|
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 20.75" x 11.67" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| High Dynamic Range (HDR) Ready | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 24" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI PRO MP242LE - PROMP242LE - Business Productivity Monitor - 23.8" IPS FHD 100MHz Display - HDMI - DisplayPort
$80.57