MSI
MSI Pulse GL66 Pulse GL66 11UGK-202 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.40 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Titanium Gray (gl66202)
- SKU:
- 18543682
- MPN:
- gl66202
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/04/2022 07:16:15 AM PST
- Stock Update:
- 05/04/2022 07:16:15 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PULSATING POWER | PULSE GL66Your Journey Starts Here. The Pulse GL66 is packed with the latest 11th Gen. Intel ® Core™ i7 processors and NVIDIA® GeForce RTX™ 30 series graphics. The titanium gray metal armor and contour lines is perfect for those who loves a sturdy and futuristic design.
THE LEGEND OF THE DRAGONAt every corner of the universe and every scenario, the Tribe of the Dragon marches through the galaxy, unstoppable and invincible.
They are the possessors of endless knowledge and power. They can withstand countless artillery fire and still prevail. As the legions of Dragon Warriors march on and spacecraft fly by, the soldiers stand out in their titanium powered-armor armed with Pulse Energy weapons. The claw blades overflowing with electric current hum in the background as they conquer the galaxy...
POTENT PERFORMANCE TO GAME ON
Equips the latest 11th Gen. Intel® Core™ i7 processor, it's up to 40% performance gains over the previous generation. Achieve greater power with this 8-core processor supporting up to 4.6GHz dual core turbo frequency to maximize efficiency in gameplay, multi-task work and productivity.
LIGHT UP YOUR STYLE
Customize your RGB lighting keyboard with Mystic Light from MSI Center to match your unique gaming style.
UNPRECEDENTED SPEED AND CLARITY
Enjoy every detail in games at 1920x1080 resolution and the blazing fast 144Hz refresh rate panel. It's time for a more vibrant visual experience.
Package Contents:
- Pulse GL66 11UGK-202 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
- Pulse GL66 11UGK-202 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM570 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.63 lb |
| Product Color | Titanium Gray |
| Height | 0.94" |
| Color Family | Gray |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.71 lb |
| Shipping Depth | 13.39" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.2" |
| Shipping Width | 3.98" |
| Shipping Height | 20.59" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3070 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | PULSATING POWER | PULSE GL66 Your Journey Starts Here. The Pulse GL66 is packed with the latest 11th Gen. Intel ® Core™ i7 processors and NVIDIA® GeForce RTX™ 30 series graphics. The titanium gray metal armor and contour lines is perfect for those who loves a sturdy and futuristic design. THE LEGEND OF THE DRAGON At every corner of the universe and every scenario, the Tribe of the Dragon marches through the galaxy, unstoppable and invincible. They are the possessors of endless knowledge and power. They can withstand countless artillery fire and still prevail. As the legions of Dragon Warriors march on and spacecraft fly by, the soldiers stand out in their titanium powered-armor armed with Pulse Energy weapons. The claw blades overflowing with electric current hum in the background as they conquer the galaxy... POTENT PERFORMANCE TO GAME ON Equips the latest 11th Gen. Intel® Core™ i7 processor, it's up to 40% performance gains over the previous generation. Achieve greater power with this 8-core processor supporting up to 4.6GHz dual core turbo frequency to maximize efficiency in gameplay, multi-task work and productivity. LIGHT UP YOUR STYLE Customize your RGB lighting keyboard with Mystic Light from MSI Center to match your unique gaming style. UNPRECEDENTED SPEED AND CLARITY Enjoy every detail in games at 1920x1080 resolution and the blazing fast 144Hz refresh rate panel. It's time for a more vibrant visual experience. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Pulse GL66 11UGK-202 Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | GL66202 |
| Product Model | Pulse GL66 11UGK-202 |
| Product Series | GL66 |
| Product Line | Pulse |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
Warranty Information