MSI
MSI Pulse 15 B13V Pulse 15 B13VGK-1262US 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 13th Gen i7-13620H 2.40 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black (pulse15b13vgk-1262us)
- SKU:
- 20422863
- MPN:
- pulse15b13vgk-1262us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
INTO THE NEXT GENERATIONUP TO THE INTEL CORE i7-13700H PROCESSOR
The 13th Gen. Intel Core i7 processor is here. With improved hybrid core architecture, up to 6 Performance-cores and 8 Efficient-cores, for better multitasking works and running demanding games.
6 P-CORES
8 E-CORES
GEFORCE RTX 40 SERIES LAPTOPS
BEYOND FAST
NVIDIA GeForce RTX 40 Series Laptop GPUs power the worlds fastest laptops for gamers and creators. Built with the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture, they bring a quantum leap in performance with AI-powered DLSS 3 and enable lifelike virtual worlds with full ray tracing. Plus, the Max-Q suite of technologies optimizes system performance, power, battery life, and acoustics for peak efficiency.
REVOLUTIONARY COOLING FOR NEXT-GEN GAMING
Dedicated thermal solutions for the CPU and GPU with up to 5 heat pipes. By enlarging the internal diameter of the thermal pipe and using MSI exclusive thermal grease to ensure maximum performance under extreme gaming.
2 Fans
5 Pipes
BLAZING FAST AND SMOOTH DISPLAY
Our gaming laptops tailor-made and highly optimized for gamers. The display comes with a high refresh rate and smooth visuals, allowing you to experience the next level of gaming.
Optional. Actual specification may vary by configurations.
LIGHT UP WITH GAMING STYLE
The Pulse Series is equipped with a 4-Zone RGB Keyboard with the lightened WASD and specially-designed keycaps. Enjoy the colorful light that shines like pulse energy giving you an immersive gaming experience with styleManufacturer Part Number
PULSE15131262
OS
Windows 11 Pro
CPU
Intel CoreTM i7-13620H
CPU Speed
2.4-4.9 GHz
Chipset
-
Color
Black
Screen Size
15.6" FHD IPS-Level Panel 144Hz 45% NTSC
Resolution
1920x1080
16:9
GPU
NVIDIA GeForce RTXTM 4070 Laptop GPU
Video Memory
8G GDDR6
Keyboard
4 zone RGB keyboard with Anti-Ghost key (99 Key)
Speaker
2x Speakers 2W
Memory
32GB (16GBx2)
DDR5 5200MHz
HDD Capacity
1TB NVMe SSD Gen4x4
HDD Interface
NVMe
LAN
Gb LAN
WLAN
Killer WiFi 6E AX201(2x2 ax)
Bluetooth
BT 5.2
Card Reader
-
Webcam
720p HD Webcam
USB
2x USB 3.2 Gen1
1x USB 2.0
Type-C Port
1x USB 3.2 Gen1 w/DP 1.4
Video Port
HDMI v2.1 8K at 60Hz
4K at 120Hz
Audio Port
1 Audio Combo (1/8")
AC Power Adaptor
240 W
Battery Pack
4 cell, 90Whr Li-PolymerItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
20 x 13 x 4
Weight
8 lbs
Warranty Information
1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
- Pulse 15 B13VGK-1262US Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13620H |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.07 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.06" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| VR Ready | Yes |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4070 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | PULSE 15 B13V | PULSATING POWER The new Pulse 15 comes with a stronger Sci-fi style outlook. Just like the valiant warriors of the Tribe of Dragon, the Pulse series is about to rule the galaxy with the ultimate pulsating power! |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Pulse 15 B13VGK-1262US Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PULSE15131262 |
| Product Model | Pulse 15 B13VGK-1262US |
| Product Series | B13V |
| Product Line | Pulse 15 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Pulse 15 B13V Pulse 15 B13VGK-1262US 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 13th Gen i7-13620H 2.40 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black (pulse15b13vgk-1262us)