MSI
MSI STEALTH14A1068 Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US 14 Gaming Notebook
- SKU:
- 21045267
- MPN:
- stealth14a1068
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 04:08:48 AM PST
- Stock Update:
- 04/26/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A combination of sharp appearance and excellent performance, the all-new Stealth 14 AI Studio. One second you may be working in a busy city, and the next second you could fall into a gaming battlefield to fight for a win. Succeed at gaming and work, no matter where you go.
Package Contents:
- Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US Gaming Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
Windows Hello Compatible:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
Yes
Matrix Display
Yes
Package Contents:
- Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US Gaming Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Charger Included:
Yes
Features:
Matrix Display
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Included Charger Power | 240 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | 155H |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Star Blue |
| Cover Material | Magnesium Aluminum Alloy |
| Height | 0.75" |
| Color Family | Blue |
| Width | 12.4" |
| Depth | 9.7" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 96 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology |
|
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | A combination of sharp appearance and excellent performance, the all-new Stealth 14 AI Studio. One second you may be working in a busy city, and the next second you could fall into a gaming battlefield to fight for a win. Succeed at gaming and work, no matter where you go. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | STEALTH14A1068 |
| Product Model | Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US |
| Product Series | A1V |
| Product Line | Stealth 14 AI Studio |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Release Year | 2024 |
| Input Devices | |
| Copilot Key | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI STEALTH14A1068 Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US 14 Gaming Notebook
$1,403.10