MSI
MSI Thin 15 B13V THIN 15 B13VE-3047US 15.6" Gaming Notebook - Full HD - Intel Core i7 13th Gen i7-13620H - 16 GB - 1 TB SSD - Black (thin15133047)
- SKU:
- 21231076
- MPN:
- thin15133047
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 05:13:00 PM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 05:13:00 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
THIN 15 B13V | DEFTLY I PLAY
Massive crackles through the sky; soaring dragons emerge from the mountains, the vastness and wonders of gaming world awaits to be discovered, and the Thin 15 is the perfect companion for your journey! The iconic thin chassis now comes in brand new cosmos grey color and upgraded hardware. Harness the power and experience the gaming world freely, swiftly with Thin 15 !
INTO THE NEXT GENERATION | UP TO INTEL® CORE™ i7-13620H PROCESSOR
The Intel® Core™ i7-13620H processor comes with improved hybrid core architecture, up to 6 Performance-cores and 4 Efficient-cores, for better multitasking works and running demanding games.
GEFORCE RTX 40 SERIES LAPTOPS | BEYOND FAST
NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series Laptop GPUs power the world's fastest laptops for gamers and creators. Built with the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture, they bring a quantum leap in performance with AI-powered DLSS 3 and enable lifelike virtual worlds with full ray tracing. Plus, the Max-Q suite of technologies optimizes system performance, power, battery life, and acoustics for peak efficiency.
AI-Powered Performance | and Lifelike Graphics
Get a quantum leap in performance in games and creative apps with AI-powered DLSS 3 and enable lifelike virtual worlds with full ray tracing.
Ray Tracing Hyperrealistic. Hyperfast.
The Ada architecture unleashes the full glory of ray tracing, which simulates how light behaves in the real world. With the power of RTX 40 Series and third-gen RT Cores, you can experience incredibly detailed virtual worlds like never before.
Optimized Power and Performance
NVIDIA Max-Q is an advanced suite of AI-powered technologies that optimize your system for peak efficiency. This enables blazing-fast laptops that are thin, quiet, and have amazing battery life.
Package Contents:
- THIN 15 B13VE-3047US Gaming Notebook
- Lithum Polymer Battery
- AC Adapter
Features
- THIN 15 B13VE-3047US Gaming Notebook
- Lithum Polymer Battery
- AC Adapter
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
DLSS 3.0 Technology
Matrix Display
NVIDIA Ada Lovelace
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Speakers | Yes |
| Power Description | |
| Included Charger Power | 120 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13620H |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.10 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.85" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| VR Ready | Yes |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4050 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | THIN 15 B13V | DEFTLY I PLAY Massive lightning crackles through the sky; soaring dragons emerge from the mountains, the vastness and wonders of gaming world awaits to be discovered, and the Thin 15 is the perfect companion for your journey! The iconic thin chassis now comes in brand new cosmos grey color and upgraded hardware. Harness the power and experience the gaming world freely, swiftly with Thin 15 ! INTO THE NEXT GENERATION | UP TO INTEL® CORE™ i7-13620H PROCESSOR The Intel® Core™ i7-13620H processor comes with improved hybrid core architecture, up to 6 Performance-cores and 4 Efficient-cores, for better multitasking works and running demanding games. GEFORCE RTX 40 SERIES LAPTOPS | BEYOND FAST NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series Laptop GPUs power the world's fastest laptops for gamers and creators. Built with the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture, they bring a quantum leap in performance with AI-powered DLSS 3 and enable lifelike virtual worlds with full ray tracing. Plus, the Max-Q suite of technologies optimizes system performance, power, battery life, and acoustics for peak efficiency. AI-Powered Performance | and Lifelike Graphics Get a quantum leap in performance in games and creative apps with AI-powered DLSS 3 and enable lifelike virtual worlds with full ray tracing. Ray Tracing Hyperrealistic. Hyperfast . The Ada architecture unleashes the full glory of ray tracing, which simulates how light behaves in the real world. With the power of RTX 40 Series and third-gen RT Cores, you can experience incredibly detailed virtual worlds like never before. Optimized Power and Performance NVIDIA Max-Q is an advanced suite of AI-powered technologies that optimize your system for peak efficiency. This enables blazing-fast laptops that are thin, quiet, and have amazing battery life. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | THIN 15 B13VE-3047US Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | THIN15133047 |
| Product Model | THIN 15 B13VE-3047US |
| Product Series | B13V |
| Product Line | Thin 15 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information