MSI
MSI VIGOR GK71 SONIC Gaming Keyboard (vigorgk71sonicblueam)
- SKU:
- 20470680
- MPN:
- vigorgk71sonicblueam
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/02/2024 07:01:09 AM PST
- Stock Update:
- 09/02/2024 07:01:09 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Feel the ultimate in linear keystrokes and lightweight design with the Vigor GK71 Sonic gaming keyboard! Featuring the world's lightest linear mechanical key switch - our own MSI Sonic Blue, which allows you to dominate the competition with quick reaction time and light presses for instant kills!
LIGHT & LINEAR MSI SONIC Blue
Featuring a 35g actuation force and linear feel, MSI Sonic Blue Switches are designed to provide seamless and instantaneous responses, minimizing finger fatigue and enhancing comfort & ergonomics during gaming sessions.
MSI CLEARCAPS FOR ENHANCED RGB LIGHTING
MSI ClearCaps feature a transparent dual-layer design that allows light through for vivid and stunning per-key RGB illumination.
SMART DUAL TOUCH VOLUME AND MEDIA CONTROL
Easily control your media in the middle of a battle within the reach of your fingertips with the smart dual touch volume wheel from either the top or the side, and the dedicated media keys.
AIRCRAFT-GRADE ALUMINUM ALLOY TOP
The enclosure is constructed with aircraft-grade aluminum alloy for optimum durability and reliability. Thanks to its compact design, you will save space on your desk.
PREMIUM MEMORY FOAM WRIST REST
For superior comfort, while gaming, you can place the included ergonomic memory foam cushioned wrist rest anywhere on your wrist or palm for a more relaxing experience.
X-SHAPED CABLE ROUTING
Our X-shaped, four-way cable routing prevents your peripheral cables (keyboard, headset, etc) from stretching, pulling, or getting tangled with the table. This allows you to keep your desktop clear, tidy, and free of clutter.
3 ONBOARD PROFILES
With built-in onboard memory, the user can customize and store up to 3 profiles, including Settings, RGB Effects, Macro Keys, while switching profiles via MSI Center or FN Keys.
6+N KEY ROLLOVER
No more signal conflicts or missed key presses in any circumstances, Vigor GK71 Sonic can automatically detect the pressed number and immediately switch to 6 key or N key rollover, allowing you to fight on without the fear of missing or having unexpected key presses.
MSI MYSTIC LIGHT
Design and make it your unique personal setup with MSI Mystic Light with stunning RGB lighting effects and up to 16 million lighting colors.
Package Contents:
- VIGOR GK71 SONIC Gaming Keyboard
- 1 x Key Puller
- 1 x Ergonomic Wrist Ret
Features
- VIGOR GK71 SONIC Gaming Keyboard
- 1 x Key Puller
- 1 x Ergonomic Wrist Ret
Operating System Compatibility:
Windows 10
Platform Supported:
PC
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Backlight Type | RGB LED |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | N-key Rollover |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.61" |
| Weight (Approximate) | 1.88 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 17.42" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.43" |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 Type A |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Feel the ultimate in linear keystrokes and lightweight design with the Vigor GK71 Sonic gaming keyboard! Featuring the world's lightest linear mechanical key switch - our own MSI Sonic Blue, which allows you to dominate the competition with quick reaction time and light presses for instant kills! LIGHT & LINEAR MSI SONIC Blue Featuring a 35g actuation force and linear feel, MSI Sonic Blue Switches are designed to provide seamless and instantaneous responses, minimizing finger fatigue and enhancing comfort & ergonomics during gaming sessions. MSI CLEARCAPS FOR ENHANCED RGB LIGHTING MSI ClearCaps feature a transparent dual-layer design that allows light through for vivid and stunning per-key RGB illumination. SMART DUAL TOUCH VOLUME AND MEDIA CONTROL Easily control your media in the middle of a battle within the reach of your fingertips with the smart dual touch volume wheel from either the top or the side, and the dedicated media keys. AIRCRAFT-GRADE ALUMINUM ALLOY TOP The enclosure is constructed with aircraft-grade aluminum alloy for optimum durability and reliability. Thanks to its compact design, you will save space on your desk. PREMIUM MEMORY FOAM WRIST REST For superior comfort, while gaming, you can place the included ergonomic memory foam cushioned wrist rest anywhere on your wrist or palm for a more relaxing experience. X-SHAPED CABLE ROUTING Our X-shaped, four-way cable routing prevents your peripheral cables (keyboard, headset, etc) from stretching, pulling, or getting tangled with the table. This allows you to keep your desktop clear, tidy, and free of clutter. 3 ONBOARD PROFILES With built-in onboard memory, the user can customize and store up to 3 profiles, including Settings, RGB Effects, Macro Keys, while switching profiles via MSI Center or FN Keys. 6+N KEY ROLLOVER No more signal conflicts or missed key presses in any circumstances, Vigor GK71 Sonic can automatically detect the pressed number and immediately switch to 6 key or N key rollover, allowing you to fight on without the fear of missing or having unexpected key presses. MSI MYSTIC LIGHT Design and make it your unique personal setup with MSI Mystic Light with stunning RGB lighting effects and up to 16 million lighting colors. |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Product Name | VIGOR GK71 SONIC Gaming Keyboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | VIGORGK71BAM |
| Product Line | VIGOR GK71 SONIC |
Warranty Information