MSI
MSI VIGOR GK71 SONIC Gaming Keyboard (vigorgk71sonic)
- SKU:
- 19084512
- MPN:
- vigorgk71sonic
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/25/2023 03:18:20 AM PST
- Stock Update:
- 08/25/2023 03:18:20 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Feel the ultimate in linear keystrokes and lightweight design with the Vigor GK71 Sonic gaming keyboard! Featuring the world's lightest linear mechanical key switch - our own MSI Sonic Red, which allows you to dominate the competition with quick reaction time and light presses for instant kills!
LIGHT & LINEAR MSI SONIC RED
Featuring a 35g actuation force and linear feel, MSI Sonic Red Switches are designed to provide seamless and instantaneous responses, minimizing finger fatigue and enhancing comfort & ergonomics during gaming sessions.
- Pre travel 1.9 mm
- Total Travel 4.0 mm
- Operating Force 35 gf
Package Contents:
- VIGOR GK71 SONIC Gaming Keyboard
- 1x Key Puller
- 1x Ergonomic Wrist Ret
Features
Package Contents:
Windows 10
PC
Desktop Computer
China
- VIGOR GK71 SONIC Gaming Keyboard
- 1x Key Puller
- 1x Ergonomic Wrist Ret
Operating System Compatibility:
Windows 10
Platform Supported:
PC
Device Supported:
Desktop Computer
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Backlight Type | RGB LED |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Hot Keys |
|
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Wrist Rest |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.61" |
| Weight (Approximate) | 1.88 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 17.42" |
| Rugged | Yes |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.43" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 Type A |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Feel the ultimate in linear keystrokes and lightweight design with the Vigor GK71 Sonic gaming keyboard! Featuring the world's lightest linear mechanical key switch - our own MSI Sonic Red, which allows you to dominate the competition with quick reaction time and light presses for instant kills! LIGHT & LINEAR MSI SONIC RED Featuring a 35g actuation force and linear feel, MSI Sonic Red Switches are designed to provide seamless and instantaneous responses, minimizing finger fatigue and enhancing comfort & ergonomics during gaming sessions. Pre travel 1.9 mm Total Travel 4.0 mm Operating Force 35 gf |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Product Name | VIGOR GK71 SONIC Gaming Keyboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | VIGORGK71S |
| Product Line | VIGOR GK71 SONIC |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI VIGOR GK71 SONIC Gaming Keyboard (vigorgk71sonic)