Mustang
Mustang MPT-L65U Pro Universal Tilting Mount For 32-80plus Flat Panel Screens
- SKU:
- 18256106
- MPN:
- mpt-l65u
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 01:07:47 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2026 01:07:47 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Mustang Professional MPT-L65U Tilt Display Mount. Max VESA: 660 x 501, Max Weight: 200lbs- Min VESA 75x75 Max VESA 600x400
- Package Dimensions: 28 x 12 x 4 inches
- Item Weight: 11 pounds
Tilt Universal Wall Mount For 32 to 80 LCD, LED and Plasma TVs. The Mustang Pro MPF-L65U has a flexible, open wall plate design with a kickstand for simple cable routing and lateral shift for easy positioning. Places display on at models 1.2 and tilt models 2.2 from wall. Optional lock and key security system is available for tilt models.
Features
Application/Usage:
Wood
Stud
Concrete
Cinder Block
Metal Stud
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | High-grade Cold Rolled Steel |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Weight (Approximate) | 6.80 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Finishing | Epoxy Powder Coat |
| Mounting Pattern |
|
| Depth | 2.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Mustang |
| Manufacturer Website Address | http://www.mustangav.com |
| Marketing Information | Tilt Universal Wall Mount For 32" to 80" LCD, LED and Plasma TVs. The Mustang Pro MPF-L65U has a flexible, open wall plate design with a kickstand for simple cable routing and lateral shift for easy positioning. Places display on at models 1.2" and tilt models 2.2" from wall. Optional lock and key security system is available for tilt models. |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Name | Professional Tilt Mount |
| Manufacturer | Mustang AV |
| Manufacturer Part Number | MPT-L65U |
| Product Model | MPT-L65U |
| Product Information | |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Screen Size Supported | 80" |
| Mount Pattern | Universal |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mustang MPT-L65U Pro Universal Tilting Mount For 32-80plus Flat Panel Screens
$133.19