NEC
NEC Display MultiSync EA295WMI-BK-SV 29" LED LCD Monitor - 21:9 - 6 ms
- SKU:
- 18201381
- MPN:
- ea295wmi-bk-sv
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Expand your desktop. The ultrawide 29" NEC MultiSync EA295WMi is an LED-backlit desktop monitor ideal for corporate, financial, healthcare and broadcast environments and features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and a 21:9 aspect ratio. The EA295WMi features picture by picture and picture in picture capability, allowing users to seamlessly replace two 19" SXGA displays. ControlSync™ technology allows users to control up to six EA295WMi displays in a multi-monitor configuration and keep the settings in sync while the DisplayPort output connects up to 3 displays using one cable from the computer. Smart sensing technology automatically detects your work conditions to determine the proper brightness and save power with ambient light and human sensors . The comprehensive input panel, including DisplayPort, 2x HDMI, and VGA and the 3-port USB 3.1 hub with DisplaySync Pro technology connects to a wide variety of sources.
- SpectraViewII Color Calibration Solution , which includes software and colorimeter, helps the display achieve accurate, consistent and repeatable color performance
- Ergonomic adjustable stand, including height-adjust (130mm), pivot, tilt and swivel capabilities, adds flexibility and comfort to your viewing preferences
- 4-input connectivity, including DisplayPort, 2x HDMI, and VGA inputs as well as a DisplayPort output for display daisy-chaining
- 3-port USB 3.1 hub with DisplaySync ProTM controls two computers with only one keyboard and mouse
- Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever
- Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power
- NaViSet Administrator 2: Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations
Package Contents:
- 29" Ultrawide Desktop Monitor w/ Integrated Speakers and SpectraViewII
- Setup sheet
- Power cord
- DisplayPort cable
- USB 3.0 cable
- ControlSync cable
- SpectraViewII colorimeter
- Color calibration sensor
Features
- 29" Ultrawide Desktop Monitor w/ Integrated Speakers and SpectraViewII
- Setup sheet
- Power cord
- DisplayPort cable
- USB 3.0 cable
- ControlSync cable
- SpectraViewII colorimeter
- Color calibration sensor
Environmental Certification:
TCO Certified Displays 7.0
TCO Certified Edge
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 7.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 34 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 14.60 lb |
| Height with Stand | 21.30" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.10" |
| Height | 12.7" |
| Width with Stand | 27.80" |
| Color Family | Black |
| Width | 27.8" |
| Weight with Stand (Approximate) | 21.20 lb |
| Depth | 2.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1080 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | NEC Display |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharp-nec-displays.com/ |
| Marketing Information | Expand your desktop. The ultrawide 29" NEC MultiSync EA295WMi is an LED-backlit desktop monitor ideal for corporate, financial, healthcare and broadcast environments and features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and a 21:9 aspect ratio. The EA295WMi features picture by picture and picture in picture capability, allowing users to seamlessly replace two 19" SXGA displays. ControlSync™ technology allows users to control up to six EA295WMi displays in a multi-monitor configuration and keep the settings in sync while the DisplayPort output connects up to 3 displays using one cable from the computer. Smart sensing technology automatically detects your work conditions to determine the proper brightness and save power with ambient light and human sensors . The comprehensive input panel, including DisplayPort, 2x HDMI, and VGA and the 3-port USB 3.1 hub with DisplaySync Pro technology connects to a wide variety of sources. SpectraViewII Color Calibration Solution , which includes software and colorimeter, helps the display achieve accurate, consistent and repeatable color performance Ergonomic adjustable stand, including height-adjust (130mm), pivot, tilt and swivel capabilities, adds flexibility and comfort to your viewing preferences 4-input connectivity, including DisplayPort, 2x HDMI, and VGA inputs as well as a DisplayPort output for display daisy-chaining 3-port USB 3.1 hub with DisplaySync Pro TM controls two computers with only one keyboard and mouse Touch-sensitive OSD ® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power NaViSet Administrator 2: Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 29" Ultrawide Desktop Monitor w/ Integrated Speakers and SpectraViewII |
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | EA295WMI-BK-SV |
| Product Model | EA295WMI-BK-SV |
| Product Line | MultiSync |
| Technical Information | |
| Pixel Pitch | 0.26000 mm x 0.26000 mm |
| Viewable Screen Size | 29" |
| Response Time | 6 ms |
| Screen Mode | UW-UXGA |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 29" |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
Warranty Information