Next Level Racing
Next Level Racing NLRE037 Elite Free Standing Quad Monitor Stand
- SKU:
- 20676873
- MPN:
- nlr-e037
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:21:25 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:21:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Next Level Racing Elite Free Standing Quad Monitor Stand - Black Edition (NLR-E037)- High-strength post anodized Aluminum Extrusion supports four monitors 21 43
- Universal 3mm thick VESA mounting solutions supports the widest range of TV and monitors - ( 200x200mm 100x200mm 200x100mm 150x150mm 100x100mm 75x75mm)
- Custom anodized black finish completes the perfect Elite cockpit appearance
- Next Level Racing custom end caps and bespoke black electroplated hardware included; Features Next Level Racing custom cable management solution
The Next Level Racing Elite Freestanding Quad Monitor Stand offers sim racers the complete monitor mounting solution. Constructed from high-grade 6063 aluminum extrusion, the Elite Freestanding Quad Monitor Stand supports four 21 43 monitors for the most immersive sim racing experience. A product from years of extensive research and development, the Next Level Racing Elite Freestanding Quad Monitor Stand offers an unparalleled immersive experience to sim racers, surrounding drivers with three surround monitors and an overhead screen, whilst offering a high degree of adjustability. The vertical uprights are also width adjustable, allowing users with the Next Level Racing Traction Plus platforms or wider cockpits to bring the screens closer to their seated position to find the desired field of view. From the anodized black finish to the custom black electroplated hardware and cable management clips, the Elite Freestanding Quad Monitor Stand offers industry-leading versatility and quality standards for the perfectionist sim racer.
Features
Free Standing
Package Contents:
- Aluminium extrusions
- Screen mounting hardware
- Next Level Racing® Cable Management Clips
- Next Level Racing® Mounting Arms and Brackets
- Next Level Racing® Custom End Caps
- Spirit Level
- 4 X VESA plates ( 200x200mm 100x200mm 200x100mm 150x150mm 100x100mm 75x75mm)
- Assembly hardware
- Digital assembly instructions and assembly videos available here: http://bit.ly/nlr-instructions
Compatibility:
COMPATIBLE NLR PRODUCTS
- Suitable for all Next Level Racing® Cockpits and Wheel stands
- Wider base adjustability allows compatibility with all brands of cockpits
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Freestanding |
| Weight (Approximate) | 69 lb |
| VESA Mounting | Yes |
| Length | 27.95" |
| Product Color | Black |
| Height | 78.74" |
| Color Family | Black |
| Width | 95.47" |
| Mounting Pattern |
|
| General Information | |
| Brand Name | Next Level Racing |
| Manufacturer Website Address | http://www.nextlevelracing.com |
| Marketing Information | NEXT LEVEL RACING® ELITE QUAD MONITOR STAND- BLACK EDITION- [NLR-E037] LEADING FEATURES 1.The complete, no compromise, all-in-one racing cockpit monitor mount solution for the Elite sim racer 2.Freestanding design allows preferred screen distance and vertical post mount points (from 720 - 1240mm wide) allows width required for universal compatibility for racing/flight cockpits and commercial applications 3.Premium black anodised aluminium profile with high quality powder-coated carbon steel components offers strength for up to four 21" - 43" screens 4.Fully adjustable and customizable, offering the most immersive monitor placement setup 5.Universal 3mm thick VESA mounting solutions included for maximum compatibility and flexibility ( 200x200mm 100x200mm 200x100mm 150x150mm 100x100mm 75x75mm) 6.Industry benchmark black anodization with high-quality powder-coated carbon steel parts 7.Custom NLR 100x40mm aluminium profile base for strength and rigidity ABOUT | The Next Level Racing® Elite Freestanding Quad Monitor Stand offers sim racers the complete monitor mounting solution. Constructed from high-grade 6063 aluminium extrusion, the Elite Freestanding Quad Monitor Stand supports four 21" - 43" monitors for the most immersive sim racing experience. MAXIMUM IMMERSION A product from years of extensive research and development, the Next Level Racing® Elite Freestanding Quad Monitor Stand offers an unparalleled immersive experience to sim racers, surrounding drivers with three surround monitors and an overhead screen, whilst offering a high degree of adjustability. The vertical uprights are also width adjustable, allowing users with the Next Level Racing Traction Plus platforms or wider cockpits to bring the screens closer to their seated position to find the desired field of view INCREDIBLE VERSATILITY AND QUALITY From the anodised black finish to the custom black electroplated hardware and cable management clips, the Elite Freestanding Quad Monitor Stand offers industry-leading versatility and quality standards for the perfectionist sim racer. |
| Product Type | Monitor Stand |
| Product Name | Elite Quad Monitor Stand- Black Edition |
| Manufacturer | Next Level Racing |
| Manufacturer Part Number | NLR-E037 |
| Product Line | Elite |
| Technical Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 43" |
| Height Adjustable | Yes |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Mount Function | Free Standing |
| Display Type Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Finishing |
|
| Minimum Screen Size Supported | 21" |
Warranty Information