AMD
Open Box – AMD Ryzen 5 5500 Hexa-core [6 Core] 3.60 GHz Processor (100-000000457)
- SKU:
- 21494393
- MPN:
- 100-000000457
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 01:00:00 AM PST
- Stock Update:
- 05/17/2026 01:00:00 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is a fully inspected open box return.
AMD Ryzen 5 5500 Hexa-core (6 Core) 3.60 GHz Processor - 16 MB L3 Cache - 3 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 4.20 GHz Overclocking Speed - 7 nm - Socket AM4-65 W - 12 Threads - (Renewed)- Product Dimensions: 9 x 6 x 1 inches
- Manufacturer: AMD
AMD Ryzen 5 5500 Hexa-core (6 Core) 3.60 GHz Processor - 16 MB L3 Cache - 3 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 4.20 GHz Overclocking Speed - 7 nm - Socket AM4 No Graphics - 65 W - 12 Threads - Hexa-core (6 Core)
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics | No |
| General Information | |
| Brand Name | AMD |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Ryzen 5 5500 Hexa-core 3.6 GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100-000000457 |
| Product Model | 5500 |
| Product Line | Ryzen 5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Overclocking Speed | 4.20 GHz |
| L2 Cache | 3 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Process Technology | 7 nm |
| L3 Cache | 16 MB |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 194°F (90°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Open Box – AMD Ryzen 5 5500 Hexa-core [6 Core] 3.60 GHz Processor (100-000000457)
$69.00