CLUB 3D B.V
Open Box – Club 3D Thunderbolt 4 Certified 16-in-1 Quadra Displays Docking Station (csv-1583)
- SKU:
- 21494412
- MPN:
- csv-1583
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 01:00:00 AM PST
- Stock Update:
- 04/27/2026 01:00:00 AM PST
Description
This item is a fully inspected open box return.
The Club 3D CSV- 1583 is a Thunderbolt™ 4 Certified 16-in-1 Quadra Displays Docking Station with DisplayLink® which provides the most advanced, efficient, and versatile I/O solution available with up to 40Gb/s for data and video. Among all 7 video ports, allow to output max 3 videos when connected to M1, M2 and M3; 4 videos when connected to M1 Pro/Max, M2 Pro/Max, M3 Pro/Max and other Mac series NoteBooks and Windows NoteBooks. RJ45 supports max 2.5G bandwidth. USB ports support max 10G data transmission. Besides, it supports smart power function which enables to distribute power according to the power consumption of the connected device, making full use of external power supply. It is designed for TBT4™/USB4™ based PCs and compatible with /DP-Alt-mode PCs.
Package Contents:
- Thunderbolt 4 Certified 16-in-1 Quadra Displays Docking Station
- Power Adapter 150Watt
- TB4 Cable 0.8m / 2.62 ft M/M(for Connection to Host)
- QR Code for the QIG(Quick Installation Guide)
Features
- Thunderbolt 4 Certified 16-in-1 Quadra Displays Docking Station
- Power Adapter 150Watt
- TB4 Cable 0.8m / 2.62 ft M/M(for Connection to Host)
- QR Code for the QIG(Quick Installation Guide)
Compatibility:
Apple MacBooks:
- M1
- M2
- M3
- M1 Pro/Max
- M2 Pro/Max
- M3 Pro/Max
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Kensington Security Slot:
Yes
Brand Compatibility:
Apple
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Power Source Type |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.31 lb |
| Height | 8.86" |
| Width | 3.35" |
| Depth | 1.14" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Thunderbolt Ports Quantity | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of DisplayPorts | 3 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Host Interface | Thunderbolt 4 |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Club 3D |
| Manufacturer Website Address | http://www.club-3d.nl |
| Marketing Information | The Club 3D CSV- 1583 is a Thunderbolt™ 4 Certified 16-in-1 Quadra Displays Docking Station with DisplayLink® which provides the most advanced, efficient, and versatile I/O solution available with up to 40Gb/s for data and video. Among all 7 video ports, allow to output max 3 videos when connected to M1, M2 and M3; 4 videos when connected to M1 Pro/Max, M2 Pro/Max, M3 Pro/Max and other Mac series NoteBooks and Windows NoteBooks. RJ45 supports max 2.5G bandwidth. USB ports support max 10G data transmission. Besides, it supports smart power function which enables to distribute power according to the power consumption of the connected device, making full use of external power supply. It is designed for TBT4™/USB4™ based PCs and compatible with /DP-Alt-mode PCs. |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Thunderbolt 4 Certified 16-in-1 Quadra Displays Docking Station |
| Manufacturer | Club 3D |
| Manufacturer Part Number | CSV-1583 |
| Product Model | CSV-1583 |
| Product Line | Universal |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen Mode Supported |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 5 GB/s |
| Cable Length | 2.62 ft |
| Supported Resolutions |
|
| Security Slot Type |
|
| Device Supported |
|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information