gn netcom
Open Box – Gn Netcom 20797-989-999 Jabra
- SKU:
- 21494462
- MPN:
- 20797-989-999
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 01:00:00 AM PST
- Stock Update:
- 04/29/2026 01:00:00 AM PST
Description
This item is a fully inspected open box return.
Jabra Evolve2 True Wireless Earbuds - in-Ear Bluetooth Earbuds with Active Noise Cancellation MultiSensor Voice Technology - Certified to Work with Your Virtual Meeting Apps - Black- SOUND CONTROL Jabra Evolve 2 earbuds suppress ambient noise with Active Noise Cancellation (ANC); Activate HearThrough when you want to hear your surroundings, and reduce disruptive noise from your end with the Jabra MultiSensor Voice technology
- ENHANCED CONNECTIVITY - Pair these ultra-compact Jabra earbuds with 2 devices at once with advanced Bluetooth Multipoint; The plug-and-play USB adapter provides stable connection and up to 65 ft of wireless range
- DURABLE WITH POWERFUL BATTERY LIFE - Use either ear bud in mono mode; With up to 8 hrs of battery life, 33 hrs with the case, and up to 1 hr with a 5-minute fast charge; IP57 dust and water-resistant
- SEAMLESS COLLABORATION FOR VIRTUAL MEETINGS - Our wireless earphones are engineered for hybrid working and are certified to work with virtual meeting (UC) platforms such as Zoom and Google Meet
- IN THE BOX - 1x Jabra Evolve2 In-Ear Earbuds, Qi-certified Charging Case, USB-A Link 380 Bluetooth Adapter, EarGels in 3 Sizes, and Charging Cable. Weight: 5.4 g /0.2 oz, Black
Features
Ingress Protection (IP) Rating:
IP57
China
IP57
Application/Usage:
Music
Voice Call
Country of Origin:
China
Specs
| Microphone | |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Silicone |
| Form Factor | In-ear |
| Weight (Approximate) | 0.19 oz |
| Color | Black |
| Height | 0.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.7" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 33 Hour |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| General Information | |
| Brand Name | Jabra |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Product Type | Earset |
| Product Name | Evolve2 Earset |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 20797-989-999 |
| Product Line | Evolve2 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 0.24" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Operating Distance | 65.6 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Connectivity Technology | True Wireless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Open Box – Gn Netcom 20797-989-999 Jabra
$250.00