Western Digital
Open Box – WD AV-GP WD10EURX 1 TB Hard Drive - SATA (SATA/600) - 3.5" Drive - Internal
- SKU:
- 21494369
- MPN:
- wd10eurx
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 01:00:00 AM PST
- Stock Update:
- 05/17/2026 01:00:00 AM PST
Description
This item is a fully inspected open box return.
Wd av-gp 1.0tb sata 6gb/s internal 3.5-inch av hard drive 64mb cache power-conserving wd av-gp sata hard drives with wd greenpower technology meet the 24x7 requirements of demanding audio and video environments. They deliver cool and quiet operation and reliability perfect for audio/video applications such as pvrs dvrs set-top boxes (stbs) and surveillance video recording. Single packFeatures
Certifications & Standards:
Yes
Storage System
- C-Tick
- CE
- F.I.T
- Canada ICES-003 Class B
- Canada NMB-003 Classe B
Environmentally Friendly:
Yes
Device Supported:
Storage System
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Drive Type | Internal |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Interfaces/Ports | |
| SATA Pin | 7-pin |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | WD |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Marketing Information | WD AV-GP SATA hard drives store more hi-def audio and video than ever before - up to 3 TB. They are optimized with SilkStream technology to capture data from up to 12 simultaneous HD video treams. And with 24x7 operation, low temperature, and best-in-class reliability, WD AV-GP hard drives are ideal for DVR/PVR and video surveillance applications. |
| Product Type | Hard Drive |
| Product Name | AV-GP WD10EURX Hard Drive |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | WD10EURX |
| Product Model | WD10EURX |
| Product Line | AV-GP |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Buffer | 64 MB |
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Open Box – WD AV-GP WD10EURX 1 TB Hard Drive - SATA (SATA/600) - 3.5" Drive - Internal
$49.00