Yealink
Open Box – Yealink WHM631 Earset YEAWHM631WCC
- SKU:
- 21494382
- MPN:
- yea-whm631-wcc
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 01:00:00 AM PST
- Stock Update:
- 04/29/2026 01:00:00 AM PST
Description
This item is a fully inspected open box return.
Design for Retail, Hospitality and Healthcare
In today's retail and healthcare world, more and more employees need to free their hands to take notes, serve dishes or carry things. WHM631 with Charging Cable is a DECT headset working with W70B DECT base/W80 Multi-Cell System/ W90 Multi-Cell System to provide such flexibility. The headset can register to the DECT base directly as a stand-alone device or share a SIP account with a DECT handset to dial out or manage the call. With DECT technology, the headset can provide a stable connection and excellent operating range of up to 220 meters. So you can move freely on the floor without worrying about headset range. Besides the basic calling features like the answer, reject, hold, and mute, the headset also has a Push-to-Talk feature. You can send instant Push-to-Talk messages or set up a full-duplex Push-toTalk meeting via the headset to ensure the whole team is tightly connected. The intercom feature also allows you to make internal calls without a network, and the intercom call is free. Also, the headsets can provide you with all-day wear comfort
Push-to-Talk
Hold the Call Control button and speak, all the members in one group can hear you and the communication is full-duplex. When you finish, just release the button. You can also press the Call Control button and Mute button at the same time, the Push-to-Talk meeting will be hold for 3 minutes. So you can talk to members with hands-free.
Available in Two Different Modes
WHM631 with Charging Cable can be used in two different modes: In Paired Mode, it is synchronised with an existing Yealink DECT handset. For example, a common phone number can be used and the call can be made via the handset, then you can push the call the the headset. In Stand-Alone Mode, WHM631 with Charging Cable functions as a stand-alone phone, which means it has a SIP account like a common phone
Be Heard Crystal Clearly
With Yealink Acoustic Shield Technology, the two microphones built in WHM631 with Charging Cable block the background noise automatically but ensure participant voice be heard clearly, greatly boost the communication efficiency
Package Contents:
- WHM631 Earset
- Earhook&eartips
- USB charging cable
- Quick Start Guide
Features
- WHM631 Earset
- Earhook&eartips
- USB charging cable
- Quick Start Guide
Application/Usage:
Meeting
Retail
Hospital
Health & Fitness
Voice Call
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | In-ear |
| Weight (Approximate) | 0.67 oz |
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Interfaces/Ports | |
| Charging Interface | USB Type-A |
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Battery Talk Time | 7 Hour |
| General Information | |
| Brand Name | Yealink |
| Manufacturer Website Address | http://www.yealink.com |
| Marketing Information | Design for Retail, Hospitality and Healthcare In today's retail and healthcare world, more and more employees need to free their hands to take notes, serve dishes or carry things. WHM631 with Charging Cable is a DECT headset working with W70B DECT base/W80 Multi-Cell System/ W90 Multi-Cell System to provide such flexibility. The headset can register to the DECT base directly as a stand-alone device or share a SIP account with a DECT handset to dial out or manage the call. With DECT technology, the headset can provide a stable connection and excellent operating range of up to 220 meters. So you can move freely on the floor without worrying about headset range. Besides the basic calling features like the answer, reject, hold, and mute, the headset also has a Push-to-Talk feature. You can send instant Push-to-Talk messages or set up a full-duplex Push-toTalk meeting via the headset to ensure the whole team is tightly connected. The intercom feature also allows you to make internal calls without a network, and the intercom call is free. Also, the headsets can provide you with all-day wear comfort Push-to-Talk Hold the Call Control button and speak, all the members in one group can hear you and the communication is full-duplex. When you finish, just release the button. You can also press the Call Control button and Mute button at the same time, the Push-to-Talk meeting will be hold for 3 minutes. So you can talk to members with hands-free. Available in Two Different Modes WHM631 with Charging Cable can be used in two different modes: In Paired Mode, it is synchronised with an existing Yealink DECT handset. For example, a common phone number can be used and the call can be made via the handset, then you can push the call the the headset. In Stand-Alone Mode, WHM631 with Charging Cable functions as a stand-alone phone, which means it has a SIP account like a common phone Be Heard Crystal Clearly With Yealink Acoustic Shield Technology, the two microphones built in WHM631 with Charging Cable block the background noise automatically but ensure participant voice be heard clearly, greatly boost the communication efficiency |
| Product Type | Earset |
| Product Name | WHM631 Earset |
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | 1308106 |
| Product Model | WHM631 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 0.54" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Cable Type | USB Cable |
| Wireless Technology | DECT |
| Wireless Operating Distance | 721.8 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Charging Method | Cable |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information