Optoma
AKG D5 S Rugged Wired Dynamic Microphone - Blue (3138x00090)
- SKU:
- 18551947
- MPN:
- 3138x00090
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/16/2026 09:03:58 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $119.50 each 119.5 |
- Stock Update:
- 05/16/2026 09:03:58 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Cuts through the mix
The D5 professional dynamic vocal microphone for lead and backing vocals delivers a powerful sound even on the noisiest stage. Its frequency-independent supercardioid polar pattern ensures maximum gain before feedback.
The D5 stands for a crisp sound that cuts through every mix. The dual shock mount eliminates any kind of mechanical noise for trouble-free live use. The audience will hear the pristine sound of your voice!
The D5 S has the same mechanical, electrical, and acoustic characteristics as the D5 and features a noiseless on/off switch.
Package Contents:
- D5 S Professional Dynamic Vocal Microphone
- 1 x SA61 Stand Adaptor
- 1 x Microphone Bag
Features
Package Contents:
Yes
Voice
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- D5 S Professional Dynamic Vocal Microphone
- 1 x SA61 Stand Adaptor
- 1 x Microphone Bag
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Voice
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Microphone | |
| Polar Pattern | Super-cardioid |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Microphone Type |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 11.29 oz |
| Length | 7.3" |
| Product Color | Blue |
| Rugged | Yes |
| Width | 2" |
| Depth | 2" |
| Controls/Indicators | |
| Microphone Controls | On/Off |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | XLR |
| General Information | |
| Brand Name | AKG |
| Manufacturer Website Address | http://www.harman.com |
| Marketing Information | Cuts through the mix The D5 professional dynamic vocal microphone for lead and backing vocals delivers a powerful sound even on the noisiest stage. Its frequency-independent supercardioid polar pattern ensures maximum gain before feedback. The D5 stands for a crisp sound that cuts through every mix. The dual shock mount eliminates any kind of mechanical noise for trouble-free live use. The audience will hear the pristine sound of your voice! The D5 S has the same mechanical, electrical, and acoustic characteristics as the D5 and features a noiseless on/off switch. |
| Product Type | Microphone |
| Product Name | D5 S Professional Dynamic Vocal Microphone |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 3138X00090 |
| Product Model | D5 S |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 70 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Impedance | 600 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
AKG D5 S Rugged Wired Dynamic Microphone - Blue (3138x00090)
$126.06