Optoma
Optoma 3753RK 75" 4K Interactive Flat Panel Display
- SKU:
- 21490645
- MPN:
- 3753rk
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- $342.11 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:26:41 AM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:26:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Creative Touch 3 Series 75" interactive display | Introducing the New Creative Touch 3-Series by Optoma
The classroom and board rooms of the future needs powerful, adaptable, and user-friendly tools. That's where the New Creative Touch 3 Series comes in-Optoma's next-generation, Google EDLA-certified Interactive Display designed to transform learning environments while meeting the needs of modern educators.
- Affordability Meets Performance:Get the best of Optoma and Google solutions at a reasonable price, without compromising on quality.
- Google EDLA Certified:Guaranteeing system stability, compatibility, and security for peace of mind.
- Optoma Solutions Ecosystem:Includes Optoma Solution Suite, Optoma Account Manager, and the Optoma Management Suite for streamlined operations.
- Interactive Whiteboard:Inspire students with a built-in whiteboard that features a floating toolbar and a range of improved templates for an engaging learning experience.
- Advanced Technology:Enjoy smoother interactions with Android 14 OS and zero bonding for increased touch sensitivity.
- Access to Popular Education Apps:With access to Google Play Store and compatibility with Windows and Apple platforms, you can use your favorite education apps seamlessly.
- Google Classroom Integration:Keep using the tools you're already familiar with, such as Google Classroom, for a streamlined teaching experience.
- Enhanced Distance Learning Capabilities:Stay connected with Cloud Whiteboard and Display Share for effective distance learning solutions.
- Device Management:Control, monitor, and manage your devices both locally and remotely with Optoma Management Suite, making it easier for administrators to maintain system performance.
Optoma is thrilled to partner with Raptor® Technologies, the leading innovator in school safety solutions, redefining the landscape of school security with its Raptor School Safety Software Suite. By integrating Raptor's software with Optoma's interactive displays, school administrators and students can receive real-time alerts and emergency notifications using CAP protocols to improve the overall safety of the school.
Optoma Solution Suite
Our exclusive portfolio of programs includes Whiteboard, File Manager, and Display Share - all designed to make your life easier and more efficient. Whether you're looking to organize your files, create engaging presentations, or streamline your workflow, the Optoma Solution Suite has everything you need. Upgrade your technology today and experience the convenience of our exclusive software solutions.
Whiteboard: Creative sharing is easy with built-in annotation tools to help facilitate collaboration in the classroom. Designed for hybrid working - Whiteboard provides smart collaboration and connectivity features for any classroom.
Package Contents:
- Creative Touch 3 Series 75" Interactive Display
- American Standard Power Cord 3M
- USB touch Cable 3M
- HDMI Cable 3M
- 2 x Writing Pen
- Remote Control
- Battery
- QSG
Features
- Creative Touch 3 Series 75" Interactive Display
- American Standard Power Cord 3M
- USB touch Cable 3M
- HDMI Cable 3M
- 2 x Writing Pen
- Remote Control
- Battery
- QSG
Specs
| Power Description | |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Input Voltage |
|
| Power Consumption | 400 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Bezel Width (Right) | 1.13" |
| Weight (Approximate) | 99.21 lb |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 800 x 400 |
| Height | 40.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 67.1" |
| Bezel Width (Left) | 1.13" |
| Bezel Width (Top) | 1.13" |
| Depth | 4.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Tempered Glass | Yes |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 6 ms |
| Graphics Controller Model | G52 MC3 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Scan Format | 2160p |
| Display Screen Type | LCD |
| Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| On Screen Display (OSD) Languages |
|
| Backlight Technology | Direct LED |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Marketing Information | Creative Touch 3 Series 75" interactive display | Introducing the New Creative Touch 3-Series by Optoma The classroom and board rooms of the future needs powerful, adaptable, and user-friendly tools. That's where the New Creative Touch 3 Series comes in-Optoma's next-generation, Google EDLA-certified Interactive Display designed to transform learning environments while meeting the needs of modern educators. Affordability Meets Performance: Get the best of Optoma and Google solutions at a reasonable price, without compromising on quality. Google EDLA Certified: Guaranteeing system stability, compatibility, and security for peace of mind. Optoma Solutions Ecosystem: Includes Optoma Solution Suite, Optoma Account Manager, and the Optoma Management Suite for streamlined operations. Interactive Whiteboard: Inspire students with a built-in whiteboard that features a floating toolbar and a range of improved templates for an engaging learning experience. Advanced Technology: Enjoy smoother interactions with Android 14 OS and zero bonding for increased touch sensitivity. Access to Popular Education Apps: With access to Google Play Store and compatibility with Windows and Apple platforms, you can use your favorite education apps seamlessly. Google Classroom Integration: Keep using the tools you're already familiar with, such as Google Classroom, for a streamlined teaching experience. Enhanced Distance Learning Capabilities: Stay connected with Cloud Whiteboard and Display Share for effective distance learning solutions. Device Management: Control, monitor, and manage your devices both locally and remotely with Optoma Management Suite, making it easier for administrators to maintain system performance. Optoma is thrilled to partner with Raptor® Technologies, the leading innovator in school safety solutions, redefining the landscape of school security with its Raptor School Safety Software Suite. By integrating Raptor's software with Optoma's interactive displays, school administrators and students can receive real-time alerts and emergency notifications using CAP protocols to improve the overall safety of the school. Optoma Solution Suite Our exclusive portfolio of programs includes Whiteboard, File Manager, and Display Share - all designed to make your life easier and more efficient. Whether you're looking to organize your files, create engaging presentations, or streamline your workflow, the Optoma Solution Suite has everything you need. Upgrade your technology today and experience the convenience of our exclusive software solutions. Whiteboard: Creative sharing is easy with built-in annotation tools to help facilitate collaboration in the classroom. Designed for hybrid working - Whiteboard provides smart collaboration and connectivity features for any classroom. |
| Product Type | Collaboration Display |
| Product Name | Creative Touch 3 Series 75" Interactive Display |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | 3753RK |
| Product Model | 3753RK |
| Product Series | 3-Series |
| Product Line | Creative Touch |
| Processor & Chipset | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A72 + A53 |
| Technical Information | |
| Surface Hardness | 9H |
| Features |
|
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of Touch Points | 40 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| VGA | Yes |
| Serial | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Audio Line In | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Type-C (Power Delivery) Ports | 1 |
| S/PDIF Out | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Software | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 14 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| RMS Output Power | 40 W |
Warranty Information