Optoma
Optoma HD30LV 3D DLP Projector - 16:9 - Portable - White
- SKU:
- 20888709
- MPN:
- hd30lv
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 03:34:58 AM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 03:34:58 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
- Full HD 1080p projector - 4K UHD and HDR compatible
- Bright 4500 lumens for lights-on viewing - Perfect for big screen entertainment
- Easy connectivity - 2x HDMI, USB power and built-in speaker
- Portable and lightweight - Easy to install or take on the move
The HD30LV is a compact Full HD 1080p projector boasting a high brightness of 4500 lumens. This model is designed to be used in low to high ambient light environments for gaming, TV viewing, digital entertainment and home office. This projector features 4K and HDR input compatibility, a built-in speaker, rich cinematic color, and long lamp life for a lower overall cost of ownership.
Package Contents:
- HD30LV High Brightness Full HD Projector
- AC Power Cord
- Remote Control
- 2x AAA Batteries
- Basic User Manual
Features
Package Contents:
- HD30LV High Brightness Full HD Projector
- AC Power Cord
- Remote Control
- 2x AAA Batteries
- Basic User Manual
Application/Usage:
Presentation
Gaming
Entertainment
Home Office
Business
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 290 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 6.35 lb |
| Product Color | White |
| Height | 4.3" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 9.6" |
| Battery Information | |
| Batteries Included | Yes |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Marketing Information | Full HD 1080p projector - 4K UHD and HDR compatible Bright 4500 lumens for lights-on viewing - Perfect for big screen entertainment Easy connectivity - 2x HDMI, USB power and built-in speaker Portable and lightweight - Easy to install or take on the move The HD30LV is a compact Full HD 1080p projector boasting a high brightness of 4500 lumens. This model is designed to be used in low to high ambient light environments for gaming, TV viewing, digital entertainment and home office. This projector features 4K and HDR input compatibility, a built-in speaker, rich cinematic color, and long lamp life for a lower overall cost of ownership. |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Name | HD30LV High Brightness Full HD Projector |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | HD30LV |
| Product Model | HD30LV |
| Technical Information | |
| Projection Method | Front |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| 3D Type | 3D |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 4500 lm |
| Contrast Ratio | 22,000:1 |
| Projection Lens | |
| Maximum Focal Length | 17.42 mm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.10 ft |
| Optical Zoom | 1.1x |
| Minimum Focal Length | 15.84 mm |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 1080p |
| Lamp | |
| Lamp Type | Lamp |
| Lamp Power | 240 W |
| Economy Mode Lamp Life | 10000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Speaker Included | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Optoma HD30LV 3D DLP Projector - 16:9 - Portable - White
$749.00