Optoma
Optoma UHD35STx 3D Short Throw DLP Projector - 16:9 - Wall Mountable
- SKU:
- 20813731
- MPN:
- uhd35stx
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:30:24 AM PST
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:30:24 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Short throw 4K UHD gaming and home entertainment projector
Immerse yourself in a world of Ultra HD gaming, live sports and TV shows. The UHD35STx delivers impressive bright 4K UHD high-quality images, -fast input lag as low as 4.2ms and a high refresh rate of 240Hz - perfect for a competitive gaming advantage.
Featuring a short throw lens, it can be placed just a few feet away from the projection area while creating a supersized 100" image.
Convenient and easy to set up this compact high brightness projector is ideal for well-lit environments so sports fans can enjoy live action with family or friends with the lights on. Boasting HDR and Amazing color technology, it delivers accurate true-to-life color reproduction for movie lovers.
An integrated speaker provides powerful sound and two HDMI inputs enable connection to multiple devices such as set-top boxes, games consoles and HDMI dongles. Weighing less than 7.7.6lbs, it can be taken to a friend's house for a sports event, movie night or a gaming marathon - anywhere with a flat surface.
Package Contents:
- UHD35STx DLP Projector
- AC power cord
- Remote control
- 2x AAA batteries
- Basic user manual
Features
- UHD35STx DLP Projector
- AC power cord
- Remote control
- 2x AAA batteries
- Basic user manual
Application/Usage:
Gaming
Entertainment
Cinema
Home
Meeting
Room
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 320 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Weight (Approximate) | 7.72 lb |
| Height | 4.7" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 10.6" |
| Battery Information | |
| Batteries Included | Yes |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Marketing Information | Short throw 4K UHD gaming and home entertainment projector Immerse yourself in a world of Ultra HD gaming, live sports and TV shows. The UHD35STx delivers impressive bright 4K UHD high-quality images, lightning-fast input lag as low as 4.2ms and a high refresh rate of 240Hz - perfect for a competitive gaming advantage. Featuring a short throw lens, it can be placed just a few feet away from the projection area while creating a supersized 100" image. Convenient and easy to set up this compact high brightness projector is ideal for well-lit environments so sports fans can enjoy live action with family or friends with the lights on. Boasting HDR and Amazing color technology, it delivers accurate true-to-life color reproduction for movie lovers. An integrated speaker provides powerful sound and two HDMI inputs enable connection to multiple devices such as set-top boxes, games consoles and HDMI dongles. Weighing less than 7.7.6lbs, it can be taken to a friend's house for a sports event, movie night or a gaming marathon - anywhere with a flat surface. |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Name | UHD35STx DLP Projector |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | UHD35STX |
| Product Model | UHD35STx |
| Technical Information | |
| High Dynamic Range (HDR) Type |
|
| Projection Method | Front |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| 3D Type | 3D |
| Image | |
| Minimum Vertical Sync | 24 Hz |
| Standard Mode Brightness | 3600 lm |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Projection Lens | |
| Maximum Focal Length | 7.51 mm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.04 ft |
| Optical Zoom | 1x |
| Throw Type | Short Throw |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 2160p |
| Lamp | |
| Lamp Type | Lamp |
| Lamp Power | 240 W |
| Economy Mode Lamp Life | 10000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Speaker Included | Yes |
Warranty Information