Optoma
Optoma WIB9080A VESA Wall Mount Bracket for Optoma Displays
- SKU:
- 21204024
- MPN:
- wib9080a
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 03:34:50 AM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 03:34:50 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Fixed wall mountThe WIB9080A is a wall mount designed for easy installation and adjustment of the Optoma 75" , 86" and 98" N-Series professional displays.
The open wall plate design allows for cables to be routed with ease, increasing the electrical and cable management options.
Installation is easy, simply mount the adapters to the display and hang on the wall plate.
Features
Compatibility:
Optoma LED Displays:
- N3981K
- N3861K
- N3751K
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Weight (Approximate) | 10.36 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.98" |
| Color Family | Black |
| Width | 37.80" |
| Mounting Pattern | 900 x 800 |
| Depth | 32.28" |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Marketing Information | Fixed wall mount The WIB9080A is a wall mount designed for easy installation and adjustment of the Optoma 75" , 86" and 98" N-Series professional displays. The open wall plate design allows for cables to be routed with ease, increasing the electrical and cable management options. Installation is easy, simply mount the adapters to the display and hang on the wall plate. |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Name | WIB9080A - Fixed Wall Mount for N-Series Displays 65" - 98" |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | WIB9080A |
| Product Information | |
| Mount Profile | Low Profile/Fixed/Flat |
| Maximum Screen Size Supported | 98" |
| Features |
|
| Device Supported | LED Display |
| Orientation | Portrait |
| Minimum Screen Size Supported | 65" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Optoma WIB9080A VESA Wall Mount Bracket for Optoma Displays
$99.23