Optoma
Optoma DuraCore ZH401e 3D DLP Projector - 16:9 - Portable
- SKU:
- 21487290
- MPN:
- zh401e
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, MS warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:30:14 AM PST
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:30:14 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lights on viewing
This versatile projector combines high brightness and vivid colors for vibrant, true-to-life visuals in any environment*. Make a lasting impression with bigger and bolder presentations any time of day.
Laser Technology
Optoma laser projectors use high-quality lasers to create the projected image. In many situations the perceived brightness from laser illumination projectors can be twice that of an equivalent lamp-based model. They also deliver increased efficiency to maintain consistent brightness, superior color performance, instant on/off and an extraordinary life span of up to 30,000 hours.
Full HD 1080p
1080p resolution gives you sharp and detailed images from HD content without downscaling or compression; perfect for watching Blu-ray movies, HD broadcasting and playing video games.
Amazing colors
Give powerful presentations and educational lessons with stunning colors. Optoma projectors provide reliable color performance suitable for any content and environment. From accurate sRGB colors for lifelike images to vibrant punchy presentations. We have a display mode to meet your needs. Perfect for a wide range of graphic and video presentations.
Next generation display management
Peace of mind
Optoma Management Suite (OMS Local)™ encompasses all Optoma display solutions in a single location to serve as an interface for simultaneously managing, monitoring and diagnosing issues across them all. Whether it's multiple devices in a school, exhibition hall or office space, OMS local is perfect for keeping in control.
OMS™ Local also helps to alert users when a problem arises, and for an extra layer of readiness, institutions can also use this platform to set alerts and broadcast emergency announcements.
Control
Featuring a wide range of options you can control and monitor the projector remotely.
RS232
Optoma projector's come with an extensive set of RS232 commands making it simple and easy to manage using any control system.
AMX compatible
Dynamic discovery protocol is incorporated into the projector allowing for easy installation with AMX control systems.
Crestron RoomView
Using the compatible RoomView® software you can power on/off, monitor, manage and control up to 250 projectors at the same time from any computer
Extron IPLink compatible
Allows for easy installation with Extron control systems
Four corner correction
Adjust the keystone in both the vertical and horizontal plane. You can individually warp each corner of the image to create a perfectly square image. Ideal for image stacking, uneven walls or where projector placement is awkward and needs to be installed at an angle.
360 projection
With 360° projection,images can be displayed in any orientation, giving you the freedom and versatility to install this projector in the desired location.
24/7 operation
Optoma projectors have been designed to operate 24 hours a day in standard orientation. Perfect for applications where prolonged periods of use is required. Subject to 24 hour terms and conditions.
Auto power off
There may be instances when the projector is left running when not in use. To help save energy, the "auto power off" feature automatically turns off the projector after a set period of time if it is not being used
Package Contents:
- High-Value High-Brightness 1080p Full HD Laser Projector
- AC Power Cord
- Remote Control
- 2x AAA Batteries
- Quick Start User Manual
Features
- High-Value High-Brightness 1080p Full HD Laser Projector
- AC Power Cord
- Remote Control
- 2x AAA Batteries
- Quick Start User Manual
Application/Usage:
Class Room
Training Room
Conference Room
Presentation
Education
Office
Exhibition
Specs
| Power Description | |
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Operating Power Consumption | 170 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 6.39 lb |
| Height | 4.5" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Batteries Included | Yes |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Marketing Information | Lights on viewing This versatile projector combines high brightness and vivid colors for vibrant, true-to-life visuals in any environment*. Make a lasting impression with bigger and bolder presentations any time of day. Laser Technology Optoma laser projectors use high-quality lasers to create the projected image. In many situations the perceived brightness from laser illumination projectors can be twice that of an equivalent lamp-based model. They also deliver increased efficiency to maintain consistent brightness, superior color performance, instant on/off and an extraordinary life span of up to 30,000 hours. Full HD 1080p 1080p resolution gives you sharp and detailed images from HD content without downscaling or compression; perfect for watching Blu-ray movies, HD broadcasting and playing video games. Amazing colors Give powerful presentations and educational lessons with stunning colors. Optoma projectors provide reliable color performance suitable for any content and environment. From accurate sRGB colors for lifelike images to vibrant punchy presentations. We have a display mode to meet your needs. Perfect for a wide range of graphic and video presentations. Next generation display management Peace of mind Optoma Management Suite (OMS Local)™ encompasses all Optoma display solutions in a single location to serve as an interface for simultaneously managing, monitoring and diagnosing issues across them all. Whether it's multiple devices in a school, exhibition hall or office space, OMS local is perfect for keeping in control. OMS™ Local also helps to alert users when a problem arises, and for an extra layer of readiness, institutions can also use this platform to set alerts and broadcast emergency announcements. Control Featuring a wide range of options you can control and monitor the projector remotely. RS232 Optoma projector's come with an extensive set of RS232 commands making it simple and easy to manage using any control system. AMX compatible Dynamic discovery protocol is incorporated into the projector allowing for easy installation with AMX control systems. Crestron RoomView Using the compatible RoomView® software you can power on/off, monitor, manage and control up to 250 projectors at the same time from any computer Extron IPLink compatible Allows for easy installation with Extron control systems Four corner correction Adjust the keystone in both the vertical and horizontal plane. You can individually warp each corner of the image to create a perfectly square image. Ideal for image stacking, uneven walls or where projector placement is awkward and needs to be installed at an angle. 360 projection With 360° projection,images can be displayed in any orientation, giving you the freedom and versatility to install this projector in the desired location. 24/7 operation Optoma projectors have been designed to operate 24 hours a day in standard orientation. Perfect for applications where prolonged periods of use is required. Subject to 24 hour terms and conditions. Auto power off There may be instances when the projector is left running when not in use. To help save energy, the "auto power off" feature automatically turns off the projector after a set period of time if it is not being used |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Name | High-Value High-Brightness 1080p Full HD Laser Projector |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | ZH401E |
| Product Model | ZH401e |
| Product Line | DuraCore |
| Technical Information | |
| Projection Method | Front |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 3D Type | 3D |
| Projection System | DLP |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 4600 lm |
| Contrast Ratio | 300,000:1 |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Projection Lens | |
| Minimum Projection Distance | 39.37" |
| Maximum Projection Distance | 32.81 ft |
| Maximum Focal Length | 24 mm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Optical Zoom | 1.1x |
| Minimum Focal Length | 21.86 mm |
| Minimum Diagonal Image Size | 30" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Video Signal Format |
|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 2160p |
| Lamp | |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Speaker Included | Yes |
Warranty Information