Panduit
Panduit Mini-Com UICMPP24BLY Ultimate ID 24-Port Modular Patch Panel
- SKU:
- 18191812
- MPN:
- uicmpp24bly
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 04:32:08 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $62.76 each 62.76 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $59.73 each 59.73 |
| Buy 5 or above | and pay only $58.65 each 58.65 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 04:32:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panduit UICMPP24BLY 24-Port Flat Patch Panel, Black- Ultimate ID components are part of a complete system for identification designed to efficiently support TIA/EIA-606-A standard labeling requirements
- Angled patch panels facilitate proper bend radius control and minimize the need for horizontal cable managers
- Mount to standard EIA 19-Inch rack or 23-Inch racks with optional extender bracket
- Accepts Mini-Com modules for UTP, fiber optic and audio/video, which snap in and out for easy moves, adds and changes
- Can be clearly identified with the Panther LS8E or Cougar LS9 hand-held thermal transfer printers
- Manufacturer: Graybar
- Part Number: UICMPP24BLY
- Item Weight: 4.8 ounces
- Product Dimensions: 19 x 19 x 1.72 inches
- Item model number: UICMPP24BLY
- Size: 1 RU
- Color: Black
- Item Package Quantity: 1
- Certification: EIA, TIA
- Included Components: Unshielded Modular Patch Panel
- Batteries Required?: No
- Warranty Description: Panduit limited 6-month manufacturer's warranty
24-port patch panel with six UICPPL4BL Mini-Com Ultimate ID Faceplates. Panduit is a world-class manufacturer committed to innovation and excellence. Today, Panduit is recognized as a leading manufacturer of high-quality products for wiring and communications applications. This reputation gives the company a powerful advantage in today's competitive worldwide marketplace.
Features
Additional Information:
24
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Mexico
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 19" |
| Depth | 0.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of RJ-11 Ports | 24 |
| Total Number of Ports | 24 |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Product Type | Modular Patch Panel |
| Product Name | Mini-Com UICMPP24BLY Ultimate ID 24-Port Modular Patch Panel |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | UICMPP24BLY |
| Product Model | UICMPP24BLY |
| Product Line | Mini-Com |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit Mini-Com UICMPP24BLY Ultimate ID 24-Port Modular Patch Panel
$66.80