Panduit
Panduit NK688MBLQ NetKey Cat6 Punchdown Jack - Black - 20 Pack
- SKU:
- 19014003
- MPN:
- nk688mbl-q
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 02:48:24 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $162.55 each 162.55 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 02:48:24 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
NK688MBL-Q - Modular Connector, Keystone, Black, RJ45, NetKey Series, Jack, 8 Contacts, 8 Positions, 1 Ports- Mounting: Snap-In
- Color: Black
- Type: CAT 6
- Brand Name: Panduit
- Cable Type: CAT6
- Color: black
- Connector Type: RJ45
- Ean: 0696505424702
- Model Number: NK688MBLQ
- Number of Items: 1
- Part Number: NK688MBL-Q
- Specific Uses For Product: personal
- UNSPSC Code: 26121600
- UPC: 696505424702
Part Number: 074983717576
Part: Panduit NK688MBL-Q Snap In Connector, NetKey, Cat 6, Component Rated, Black
NetKey Category 6 Punchdown Jack Module, ClassE, 8-Position, 8-Wire, Black. Order in multiples of 25.
Mounting: Snap-In
Color: Black
Type: CAT 6
Also known as: 074983717576, snap in jack, data jack, cat 6, cat 6 jack, jack, data, PDTNK688MBLQ, Panduit, NK688MBL-Q, CAT 6, Jacks - Snap-In, Data Jacks, Inserts & Wallplates, Data, Video, Audio
Equivalent to:
Features
Certifications & Standards:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
United States
T568A/T568B
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.6" |
| Depth | 1.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Product Type | Network Connector |
| Product Name | NetKey Cat.6 UTP Jack Module |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | NK688MBL-Q |
| Product Line | NetKey |
| Packaged Quantity | 25 |
| Technical Information | |
| 110 Block | Yes |
| Connector Type | RJ-45 Network - Female |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network Female |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit NK688MBLQ NetKey Cat6 Punchdown Jack - Black - 20 Pack
$167.19